Pretraga tekstova
Sedam do 10 dana nakon završetka precvjetavanja često dolazi do napada grinja i ušiju koje mogu dovesti do opadanja tek zametnutih plodova.
Na pojavu kruškine grinje i lisnih ušiju nije dovoljno obaviti samo prskanje bakrenim preparatima pred početak vegetacije. Borba protiv ovih štetnika nastavlja se i poslije cvjetanja.
Ovisno od područja, kruške su trenutno u fazi precvjetavanja ili punog cvjetanja. Sedam do 10 dana nakon završetka precvjetavanja često dolazi do napada grinja i ušiju koje mogu dovesti do opadanja tek zametnutih plodova.
Kruškina grinja, Eryosiphe pyri, nije bezazleni štetnik u voćnjacima. Štetu izazivaju ličinke koje se razvijaju iz jaja ubušenih u rano proljeće. Slično lisnim ušima, sišu sokove što dovodi do pojave crvenkastih gala na naličju i licu listova.
Kasnije dolazi do uvijanja listova i prelaska u smeđu boju. Listovi se potom sasuše što izaziva defolijaciju stabala. Često se vidi da, na jednom stablu, ima grozdova sa i bez napadnutih plodova što znači da je napad umjeren ali,vrlo često, posebno u slučaju sušnijeg proljeća, napadnuta su cijela stabla.
Najefikasniji način je upotreba insekticida kojih je doduše sve manje zbog ukidanja aktivnih tvari, a i korištenje jednog te istog preparata dovodi do rezistentnosti štetočine pa se o tome mora voditi računa, najbolje savjetovanjem sa stručnjacima za zaštitu biljaka.
Mogu pomoći i sredstva koja imaju sumpor u sebi, a od alternativnih metoda, najbolji je češnjak. Na tržištu su se posljednjih godina pojavila i zaštitna sredstva sa smeđim i crvenim algama koja također imaju utjecaja na sprječavanje razvoja grinja.
Lisne uši, Aphis, također su česti štetnici u nasadima krušaka i pratitelji grinja. Dovode do uvijanja listova, a štetu čine male zelene ili crne ličinke koje sišu sokove i dovode do uvijanja listova zbog čega plodovi nemaju dovoljno hranjivih tvari i nakon kratkog perioda, opadaju.
Uši privlače mrave koji sišu mednu rosu, a upravo je medna rosa razlog pojave gljive čađavice i ostalih bolesti na kruškama.
Iako je puno insekticida zabranjeno, još se mogu pronaći sredstva koja suzbijaju lisne uši. Ne podnose dobro ljute začine kao što je npr. kapsaicin iz ljutih paprika.
Tagovi
Grinje Lisne uši Crvene alge Smeđe alge Rezistentnost Defolijacija stabala Uvijanje listova Kapsaicin
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!