Pretraga tekstova
sponzorirani članak - Bayer CropScience
Monilija može biti veoma opasna bolest za svo koštićavo voće. Najosjetljivije vrste su marelice i višnje, dok su manje osjetljivije breskve. Sorta oblačinska višnja nešto je otpornija od sorte Lotova duga.
U vrijeme cvatnje dolazi do zaraze kroz cvijet, kroz tučak u plodnicu gdje se micelij razvija. Sa cvijeta, gljivica se širi na izdanke. Gljivica proizvodi toksine koji se prenose kroz provodni sustav tj. floemom.Toksini su uzrok sušenja grančica. Kišno vrijeme pogoduje širenju infekciji i širenju zaraze. Primjećeno je posljednjih godina u kontinentalnoj Hrvatskoj da do zaraza ne dolazi samo zbog kiše već i zbog rose u vrijeme cvatnje.
Prvi simptomi vide se na cvjetovima koji se suše, a na izbojima se pojavljuju rane koje smole i suše se. Kod osjetljivijih vrsta poput marelice i višnje mogu se osušiti izdanci u dužinu 30-150 cm, dok se kod manje osjetljivijih sorti uglavnom vide osušeni cvjetovi i vrhovi izdanaka npr. kod breskve. Monilinia laxa je gljivica koja preko rana može zaraziti i plodove te su vrlo često i simptomi truleži plodova posljedica zaraze gljivicom Monilinia laxa.
Monilinia fructigena uzročnik je truleži plodova. Do zaraze dolazi prvenstveno putem rana koje mogu nastati zbog pucanja, mehaničkih oštećenja ili oštećenja od ptica i insekata.
Neke agrotehničke mjere mogu smanjiti pojavu monilije poput sadnje na prozračnim terenima, izbalansirana gnojidba dušikom.
Tijekom rezidbe potrebno je iz nasada ukloniti “mumije” plodova tj. zaražene plodove iz prethodne sezone, te sve oštećene i zaražene izboje. Rezidbom suvišnih izboja potrebno je osigurati i prozračnost krošnje.
Kemijske mjere neizbježne su, a preporuka je koristiti fungicide na vrijeme:
Iz Bayerove palete fungicida preporuka je koristiti Kidan, Baycor ili Teldor za suzbijanje Monilia laxa, uzročnika monilije tj. paleži grančica i trulež plodova. Za prve tretmane početkom cvatnje preporučujemo uporabu Kidana u dozi 3 L/ha. U okućnicama preporučujemo uporabu Baycora, koji osim monilije suzbija i kozičavost lista (Blumeriella jaapii). U tehnološkim smjernicama Slovenije i Hrvatske za integriranu proizvodnju koštićavog voća preporuča se i Bayerov fungicid Folicur za suzbijanje M. laxa. Teldor u dozi od 1-1,5 L/ha ima odlično djelovanje na obje gljivice Monilinia laxa i M. Fructigena, a zbog kratkih karenci (višnje, nektarine = 2 dana; breskve, stolne šljive = 4 dana; crni ribiz = 7 dana; malina = 10 dana) može se koristiti krajem cvatnje te nakon formiranja plodova i kod ranih sorti. Kidan i Teldor imaju odlično djelovanje i na sivu plijesan (Botrytis cinerea).
Tagovi
Bayer Zaštita voćnjaka Monolija Fungicidi
Partner
Zagreb,
Hrvatska
tel: + 385 (0)1 6599 994,
e-mail: agro.info@bayer.com
web: http://www.cropscience.bayer.hr/
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.