Pretraga tekstova
Zbog nedostatka prirodnih oprašivača izraelski startup Edete je osmislio tehnologiju za umjetno oprašivanje nasada. Trenutno se koristi u uzgoju badema.
Gotovo 75 posto svjetskih usjeva se oslanja na oprašivanje insektima, a posljednjih godina svjedočimo sve manjem broju oprašivača. Njihov nestanak izaziva strah u poljoprivrednom sektoru, ali i šire. Teško je prehraniti globalno rastuće stanovništvo dok se broj pčela, ali i drugih korisnih kukaca smanjuje.
Kako bi stali na kraj tom problemu, izraelski startup Edete je osmislio tehnologiju za umjetno oprašivanje nasada. Kako piše Future Farming, trenutno se koristi za bademe, a istraživači kažu da će biti dostupan i za pistacije, jabuke, trešnje, kruške i šljive.
Ova je tvrtka razvila umjetni sustav koji nastoji nadomjestiti insekte. On sakuplja cvjetove, odvaja pelud od prašnika i ostalih dijelova cvijeća, što rezultira dobivanjem čistog cvjetnog praha. Metoda ove tvrtke omogućuje njegovo čuvanje više od jedne godine, a ono se kasnije primjenjuje ciljano na drveće pomoću robotskog sustava. Koristi kombinaciju tehnologija za širenje optimalne doze peludi na ciljano cvijeće kako bi oprašivanje bilo što učinkovitije. Može se koristiti danonoćno, neovisno o temperaturama.
Uz već uspješno testiranje u Izraelu u nasadima badema, nastavlja se u Australiji. Cilj je početi terenska ispitivanja u komercijalnim razmjerima. Pokus će obuhvatiti desetak hektara pod ovim sve popularnijem koštičavim voćem, a plan je da započne u kolovozu kada stabla počnu cvjetati.
"Australija je drugi najveći svjetski proizvođač badema i nastavlja povećavati površine pod nasadima", kazala je Keren Mimran, suosnivačica i potpredsjednica za poslovni razvoj i marketing u Edeteu.
Do sada su uspješno završila terenska ispitivanja u Izraelu, gdje su koristili mehanički sustav za sakupljanje peludi i robotski sustav oprašivanja što je, kako tvrde iz ove tvrtke, rezultiralo povećanim prinosima. Svoju tehnologiju planiraju primijeniti i u Kaliforniji, kako bi pružili prirodnu alternativu u nasadima 7.400 tamošnjih proizvođača badema.
Inače, globalno tržište ovog koštičavog voća procjenjuje se na više od 7 milijardi dolara godišnje, a njegovi uzgajivači samo na usluge oprašivanja pčelama potroše stotine milijuna dolara.
"Bez alternativnog rješenja sigurnost hrane bi mogla biti ugrožena u narednim godinama. Cijene će vjerojatno naglo porasti, a određene bi namirnice mogle postati rijetke", poručuju iz tvrtke Edete.
Više o radu ovog sustava pogledajte u videu:
Tagovi
Oprašivanje Pčele Strojno Bademi Edete
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?