Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Feromonske klopke
  • 16.04.2025. 07:30

Štetnici padaju na miris i boju: Kako feromoni spašavaju urod?

Za veliki broj štetnika u poljoprivredi sintetizirani su feromoni koji nalaze široku primjenu u kontroli štetnih vrsta i njihovom suzbijanju

Štetnici padaju na miris i boju: Kako feromoni spašavaju urod?
Foto: Shutterstock/Sandra Koka
  • 495
  • 100
  • 0

Jedna od važnijih mjera biološke kontrole kukaca je i primjena feromonskih klopki, koje služe za hvatanje i dokazivanje prisutnosti štetnih vrsta u voćnjacima i vinogradima.

Feromoni, kao biotehnička sredstva, na različite načine privlače jedinke insekata:

  • bojama - vizualni atraktanti (žute, plave, bijele ljepljive ploče),
  • hranjivim mirisom - hranidbeni atraktanti privlače oba spola štetnika jer emitiraju kemijske stimulanse hrane kojom se hrani određena vrsta insekata (npr. trešnjina muha),
  • seksualnim mirisima - seksualni atraktanti ili feromoni (obično se privlače mužjaci određene vrste).

Riječ je o hlapljivim organskim spojevima koja igraju važnu ulogu u svijetu insekata i odgovorni su za prijenos kemijskih poruka među jedinkama iste vrste. Djeluju van tijela i izazivaju posebne reakcije između individua iste vrste. Ženske jedinke emitiraju mirisne tvari (feromone) koje mužjaci mogu registrirati na velikoj udaljenosti zahvaljujući osjetljivim receptorima na pipcima i tarzusima (stopalima).

Sintetizirani feromoni

Za veliki broj štetnika u poljoprivredi sintetizirani su feromoni koji nalaze široku primjenu u kontroli štetnih vrsta i njihovom suzbijanju. Feromonske klopke predstavljaju efikasno, jeftino i specifično sredstvo za otkrivanje prisustva insekata i kontrolu njihovog perioda leta.

U njima su, u vidu ampula ili kapsula smješteni sintetički seksualni atraktanti koji su po svom kemijskom sastavu identični prirodnim feromonima, a omogućavaju hvatanje imaga muškog spola. Feromon u klopci privlači kukca, on ulazi u klopku u kojoj se zalijepi na ljepljivu ploču koja se sporo suši.

Značaj upotrebe feromonskih klopki

Smatra se da štetni insekti u svijetu snižavaju prinos poljoprivrednih kultura za 15,6 posto, a ukupni gubici od svih štetnika, uzročnika bolesti i korova iznosi 42 posto. Zbog velikih šteta od strane određenih vrsta profitabilno je uzgajanje poljoprivrednih biljaka samo uz efikasnu zaštitu uz pridržavanje načela integralne zaštite.

Svake godine postoji sve veći broj podataka o različitim vrstama, kod kojih se javlja rezistentnost, te uopće mnogi korišteni insekticidi kao sredstvo kontrole postaju manje efikasni. Kao rezultat ovoga potrebno je pronaći neku alternativnu mjeru kontrole.

Uzimajući u obzir sve naprijed navedeno ukazujem na značaj upotrebe feromonskih klopki kao jedne od mjera biološke zaštite voćarskih i vinogradarskih nasada.

klopka za inekte na drvetu
Veliki je značaj feromonskih klopki u voćarstvu i vinogradarstvu (Foto: Shutterstock/Imfoto)

Seksualne atraktante ili feromone proizvode insekti tijekom parenja i služe za privlačenje insekata suprotnog pola. Ova osobina je iskorištena za sintezu umjetnih feromona, potpuno identičnih prirodnim koji primijenjeni u vrijeme parenja izazivaju njihovu dezorganizaciju (konfuziju).

Na ovaj način onemogućeno je prenamnožavanje štetnika. Feromoni se koriste za praćenje pojave pojedinih, ali i za njihovo suzbijanje. U prvom slučaju koristi se manja, a u drugom veća doza feromona. Najveću primjenu imaju u voćarstvu i vinogradarstvu (savijači plodova i pupova, jabučni staklorilac, gubar).

Žute, plave ploče

Primjena vizualnih atraktanata temelji se na osobini privlačenja ili odbijanja insekata i drugih štetnika određenim bojama. Poznato je da biljne i leptiraste uši privlači žuta boja. Ova osobina je iskorištena za utvrđivanje njihove prve pojave, kao i za suzbijanje primjenom žutih ploča premazanih dugotrajnim lijepkom i insekticidom.

Na otvorenom ili u zatvorenom prostoru mogu se postavljati i plitke posude, koje su obojene žuto. U njih se ulije voda s malo deterdženta, što onemogućava izlazak insekta, koji privučeni bojom upadnu u vodu. Tripse privlači plava boja, pa se za njihovo suzbijanje koriste plavo obojene ljepljive ploče.

Bijela boja odbija neke štetnike, kao što su biljne uši. Prskanje staklenika vapnom u cilju refleksije svjetlosti i manjeg zagrijavanja tijekom vrelih ljetnih mjeseci, doprinosi i manjoj pojavi biljnih uši. Međutim, treba ispitati mogućnost prskanja voćaka i vinove loze vapnenim mlijekom neposredno pred kretanje vegetacije u adekvatnoj koncentraciji, čime bi kod pojedinih vrsta, jako podložnih napadu lisnih uši, smanjili prenamnožavanje i izbjegli veće štete.


Tagovi

Feromonske klopke Atraktanti Žute ploče Feromoni Štetnici


Autor

Stanko Nekić

Više [+]

Diplomirani inženjer agronomije, specijaliziran za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrćarstvo i fitomedicinu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Velika subota u Osijeku. Tržnica i Uskrsni sajam.

Više na:
https://www.agroklub.com/agrogalerija/velika-subota-u-osijeku-20387/

@Nikola Agro