Pretraga tekstova
EKO smokve Marine i Danka Bačelić kod Šibenika
Najraširenija i ništa manje cijenjena voćka Mediterana - smokva niz je godina zapostavljana na ovim prostorima, tako da je prijetila opasnost njena potpunog nestajanja. Stara kao i čovječanstvo, što svjedoči i Evin kostim od smokvina lista, stoljećima je predstavljala nezaobilazan specijalitet na trpezama ovog podneblja. Mnoge su siromašnije obitelji preživljavale zahvaljujući upravo smokvi. Posljednjih nekoliko desetljeća njena sudbina je postajala sve upitnija. No kako to uvijek biva, na svu sreću, uvijek se nađe netko tko konačno shvati da ono što priroda stvori ne treba prepustiti ljudskoj nebrizi i nemaru.
Zahvaljujući zaljubljenicima u tu voćku ona se održava i u posljednje vrijeme doživljava pravi preporod. Jednoga od takvih sam posjetio u zaseoku Brnjača u Grebaštici, nedaleko Šibenika. O obiteljskom gospodarstvu ruralnog turizma i uzgoja EKO smokve Marine i Danka Bačelić Gabre i njihovim bavljenjem izrade raznih pripravaka i napitaka od smokve potrebno je pisati. To tim više što se uz taj posao bavi i ruralnim turizmom, kojom prigodom svojim gostima nudi i svoje autohtone proizvode. Da spomenem uz pomoć SMS-a iz Splita, EKO Dalmacije iz Splita i BIOPA iz Osijeka, koji su i incijatori uzgoja eko smokve, zajedno s nekolicinom sumještana uzgajaju i proizvode ekološki čistu i zdravu smokvu. Vrijedna obitelj Bačelić s četvero djece, čuva i održava svoje gospodarstvo i sa velikim optimizmom i čvrstom vjerom bore se, nastoje sačuvati ovu kulturu.
Supruga Marina, koja iako nije rođena Dalmatinka, postala je pravi stručnjak za pripravu raznih napitaka od smokve i domaće rakije loze. Isto tako i drugi pripravci, razno slatko i džemovi prava su poslastica i veoma traženi od gostiju.
U razgovoru sa Dankom, razvojačenim braniteljem, saznajem da pred njim stoji velik izazov, no on se ne plaši i tvrdi da će se smokve na ovim prostorima uzgajati kao i nekada a Grebaštica postaje pravi zeleni raj kvalitetne ekološki zdrave smokve. Na pitanje zašto baš smokva odgovorio je; dok sam razmišljao kako se svi okreću maslini i vinogradima, a nitko i ne spominje tu plemenitu i hranjljivu voćku odlučio sam da sa nekim svojim sumještanima pokrenem proizvodnju smokve. Osim toga ekološka smokva također može biti naš brend uz ostale delicije Dalmacije u turističkoj ponudi. U posljednje vrijeme se pokazalo da hoteli ne mogu pružiti sve ono što suvremeni turista zahtjeva. Nije nikakvo čudo što se u mom objektu svake godine okuplja sve veći broj zaljubljenika iz Europe u domaće specijalitete, a napitci spravljeni od ekološki uzgojene smokve predstavljaju pravi eliksir zaljubljenicima u dobru kapljicu. Pored raznih turističkih putova i staza, zašto ne bi mogao biti i jedan „put smokvina lista“.
Autor: Tomislav Drezga
Tagovi
Mediteran Voćka Eko smokva Marina Bačelić Brnjača Danko Bačelić
Autor
Više [+]
Dugogodišnji suradnik brojnih časopisa kao što su: Nova Zemlja, Zadrugar, glasilo Zadružnog Saveza Dalmacije, Glas slavonije - Agro Glas, Gospodarski list, Nova zadruga. Novinarstvom se bavi od 1989. godine.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/