Karakteristika oraha je da imaju neravnomjerno dozrijevanje. Prvi dozriju plodovi koji su smješteni u donjoj etaži krošnje i na južnoj strani. Zbog toga se sakupljanje plodova obavlja u nekoliko navrata
Čuvanje oraha je pod utjecajem više faktora, a jedan od bitnih je termin berbe plodova. Optimalno vrijeme ovisi o sorti, primijenjenoj agrotehnici, vremenskim prilikama, području uzgoja.
Za rane sorte započinje već u kolovozu, dok se kasne beru u listopadu, studenom, prije pojave snijega. To je teoretski, a vremenske prilike mogu ubrzati ili odložiti berbu. Zbog toga prednost u određivanju optimalnog trenutka treba dati vizualnom pregledu i vanjskim znakovima zrelosti plodova.
Karakteristika oraha je da imaju neravnomjerno dozrijevanje. Prvi dozriju plodovi koji su smješteni u donjoj etaži krošnje, odnosno na donjim granama. Na ovo djeluje i okrenutost stranama svijeta pa prije dozrijevaju plodovi na južnoj strani. Zbog toga se sakupljanje plodova obavlja u nekoliko navrata.
Prvi znak je žućenje listova na stablu i pucanje perikarpa. Ljuska oraha treba biti tvrda, sjajna, odlikovati se svijetlosmeđom bojom, dok je jezgra još uvijek vlažna i sočna.
U slučaju da se odlučite na branje, trebate ponijeti rukavice inače će vam ruke ostati tamno obojene zbog velikog sadržaja juglona. Boja se s kože teško skida, može ostati i do desetak dana.
Pravo sakupljanje nastaje kada perikarp pukne i plod ispadne. Najbolje je to raditi svaki dan, jer što duže stoje na površini zemlje, brže postaju crni, ljuska mijenja strukturu, napadaju ih štetnici, javljaju se infekcije. Sakupljanje se obavlja ručno, što je naporno, ali i pomoću raznih sakupljača koji mogu biti priručni, mehanički, električni i strojevi posebne namjene.
Za neke sorte je karakteristično da plodovi ostaju na drvetu i nakon pucanja perikarpa i morat ćete protresti stablo da bi pali.
Očistite ih od preostalog perikarpa. Po potrebi ih isperite pod jakim mlazom tekuće vode, a nakon toga ostavite na suncu da se osuše od suvišne vlage.
Prije stavljanja u skladište obavlja se sušenje plodova.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
U želji da smanjim RUGLO zvano zašikareno zemljište uzeo sam od preko 10 bivših stanovnika Sovskog Dola , zemlju u zakup ! Na dijelu ISKRČENE posadio sam orahe ! PROBLEM 1. Rano krene vegetacija u prvom mjesecu , korijen povuče vodu u stablo staro i 50 godina , dođe - 7 i VODA se SMRZNE i tako strada stablo ! Posadim sadnice SVE se prime , isto iduće godine rano korijen povuče vodu i SADNICA se osuši ! ZATO PREPORUČAM NE SADITE VEĆI BROJ SADNICA ORAHA U SLAVONIJI ! Inače KOMBINIRAO SAM SAĐENJE ; orah - vinogradarska breskva - orah sa namjerom dok se krošnja oraha raširi da bar breskve rode ! I meni je vjetar izvalio jedno stablo oraha , mokri snijeg zimus 15 šljiva , dio voća isto je polomio vjetar na okućnici u Sl. Brodu i selu ! Osim toga PRELIJEPO je vidjeti kada su u cvatu ! INAČE veliki dio sadnica različitog voća uzgoio sam sam ! PROBLEM ; divlje svinje , ako prođu po noći sve što padne POJEDU !
REVOLT
prije 1 godinu
Nisu sve sorte jednako osjetljive na nepogode. Jedan vocnjak koji sam namjeravao kupiti u blizini Vinkovaca je imao desetak stabala istoga oraha stara otprilike 25 godina i sva su izvaljena od korijena u onoj opakoj oluji prije par mjeseci. Vocnjak pored ima drugu vrstu kojoj nije bas nista, mozda koja manja grana odlomljena. Ti drugi orasi inace izgledaju mnogo zdravije. Ostalo voce u oba vocnjaka skoro pa nije imalo stete. Obzirom da je sve teze biti pametan po pitanju buducnosti, ako netko i sadi sada najbolje je cini se sto vise razlicitih vrsta oraha izmjesati i po redovima i po stupcima. Ubaci tu i tamo sljivu, tresnju, kajsiju, jabuku, da bude sto veca raznolikost jer monokulture su najveci rizik!
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Vrlo malo oraha u brdskoj Slavoniji u biti ništa !Otpao plod od kiše a list od plamenjače ! Veći broj stabala sada ponovno lista , novi izbojci neće sazrijeti i smrznuti će , tako i na godinu upitan rod ! PREPORUKA ne sadite orahe u Slavoniji osim za vlastite potrebe !