Pretraga tekstova
Razmnožavanje ribizla zrelim reznicama je jednostavno i jeftino, a dobiju se dobro razvijene sadnice, koje osiguravaju dobar prijem, bujan porast i visoku rodnost.
Razmnožavanje ribizla zrelim reznicama je jednostavno i jeftino, a dobivaju se dobro razvijene sadnice, koje osiguravaju dobar prijem, bujan porast i visoku rodnost.
Mogu se uzimati iz rodnih zasada, ali je bolje kada se koriste iz matičnjaka, koji je podignut sortno čistim i zdravim sadnim materijalom. Za reznicu se koriste jednogodišnji dobro razvijeni ljetorasti.
Ukoliko je zemljište dobre strukture, plodnije i postoji mogućnost navodnjavanja, dovoljno je da reznice budu duge 10-15 cm, ali ako je lakše i bez mogućnosti navodnjavanja, reznice bi trebale biti dužine 15-20 cm.
"Najbolje je kada se ljetorasti od kojih se prave reznice skidaju nešto ranije u jesen dok još nije otpalo svo lišće sa njih, već je prisutan poneki listić na vrhu, jer su tada oni bogatiji u hranjivim tvarima, pa se reznice bolje ožiljavaju nego kada se ljetorasti skidaju u toku zime ili rano u proljeće", navodi stručnjakinja Suzana Jerkić.
Ljetoraste treba čuvati vezivanjem - po 25 ljetorasta u snopove i njihovim postavljanjem u vlažan pijesak ili treset, tako da se gornji krajevi reznice okrenu na dolje. Mogu se čuvati i upakirane u najlonske vrećice i u hladnjačama na temperaturi od jednog do 20oC.
Ljetorasti se uzimaju neposredno pred pikiranje i od njih se prave reznice skraćivanjem na odgovarajuću dužinu. Zemjlište bi trebalo biti dobro pognojeno organskim i mineralnim gnojivima.
"Reznice se sade jednostavnim pobadanjem u redove na razmak od 60 cm do 80 cm između redova i 10-12 cm u redu i to tako da iznad zemlje ostane jedan, eventualno dva pupoljka. Pikiranje na otvorenom polju obavlja se u proljeće, najčešće tijekom travnja", piše Jerkić.
Ožiljavanje zrelih reznica je bolje ukoliko se prije stavljanja reznice u supstrat na pet sekundi potopi njihov bazalni dio u otopinu indol-buterne kiseline (IBA 250mg/l). Nakon toga se ona ostavi oko 15 minuta da se prosuši, a potom se bazalni dio potopi u posudi sa praškastim fungicidom. Nakon toga se direktno postavlja u zemlju ili supstrat.
Foto: Pezibear/Pixabay
Tagovi
Ribizl Razmnožavanje Uzgoj Reznice
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.