Pretraga tekstova
Evo detaljnog pregleda radova koje treba obaviti u proljeće za obje kategorije malina.
Proljeće je ključno vrijeme za njegu malinjaka, bilo da se radi o jednogodišnjim sortama (kao što su Polka, Polana, Amira) ili višegodišnjim (Willamette, Meeker, Tulameen). U ovom razdoblju obavljaju se radovi koji će osigurati zdrav rast, obilje plodova i kvalitetan urod.
Jednogodišnje sorte malina plodonose na jednogodišnjim izdancima, što znači da se stare sadnice potpuno uklanjaju, a nove se pripremaju za rast i plodonošenje.
Proljetni radovi uključuju čišćenje, odnosno uklanjanje svih starih sadnica koje su rodile prethodne godine. One su završile svoj ciklus i više neće davati plodove. Stare izdanke skratite do zemlje koristeći oštre škare ili sjekač kako biste oslobodili prostor za nove izdanke koji će ploditi u tekućoj sezoni.
Nakon čišćenja, tlo oko sadnica treba obogatiti organskim gnojivom. Stajnjak, kompost ili druga organska gnojiva rasporedite oko sadnica, ali ne direktno na korijenov sustav. Ako je tlo zbijeno, lagano ga izvršite viljuškarima kako bi se poboljšala drenaža i prozračnost. Osigurajte redovito navodnjavanje, tlo treba biti vlažno, ali ne prevlažno.
Višegodišnje sorte malina plodonose na dvogodišnjim izdancima, što znači da se u proljeće vrši njihova obrada kako bi se osiguralo zdravo plodonošenje.
Nakon što prođu niske temperature (nakon posljednjih mrazeva), skratite vrhove sadnica za oko 10-15 cm. Ovo potiče bočno grananje i povećava broj plodova. Uklonite sve slabe, oštećene ili bolesne izdanke. Prorijedite sadnice tako da ostavite samo najjače i najzdravije izdanke. Previše gustoće može smanjiti kvalitetu plodova i povećati rizik od bolesti. Uklonite sve izdanke koji su previše tanki, slabi ili oštećeni.
Višegodišnje sorte tretirajte bakrenim preparatima kako bi se spriječile gljivične bolesti. Ovo je posebno važno u vlažnim uvjetima.
Dodajte organsko gnojivo (stajnjak, kompost) oko sadnica kako bi se obogatilo tlo. Ako je potrebno, primijenite mineralna gnojiva s većim udjelom kalija i fosfora kako bi se potaknulo plodonošenje.
Međuredni prostor u malinjaku treba održavati čistim kako bi se smanjila konkurencija za hranjive tvari i vodu, te spriječio rast korova. Ovisno o veličini parcele i opremi, možete odabrati i način na koji ćete to uraditi.
Ako je međuredni prostor prekriven travom, redovno ga pokosite kako bi se spriječio rast korova i održala čistoća. Frezanje je efikasno za veće parcele. Ovaj postupak ne samo da uništava korov, već i lagano ore tlo, poboljšavajući njegovu strukturu.
Nakon čišćenja, možete postaviti sloj malča (npr. slame ili drvne sječke) kako bi se smanjio rast korova i zadržala vlažnost tla.
Dakle, za jednogodišnje sorte, fokus je na čišćenju starih sadnica i pripremi tla za nove izdanke. Kod višegodišnjih je važno skratiti vrhove, prorijediti sadnice i tretirati ih bakrenim preparatima.
Tagovi
Njega malinjaka Jednogodišnje sorte Višegodišnje sorte Proljetni radovi Organsko gnojivo
Autor
Više [+]
Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 3 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !