Pretraga tekstova
Površine pod uzgojem ove, sve popularnije voćarske kulture u odnosu na prošle godine je više nego primjetan.
Prošle, 2020. godine je 3.452 poljoprivredna gospodarstva uzgajalo lijesku na 6.449 hektara površine, pokazuju podaci Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Površine pod uzgojem ove, sve popularnije voćarske kulture u odnosu na prošle godine je više nego primjetan. Svake godine ih je za 700 do 900 hektara više. U 2019. lijesku je na 5.535 ha uzgajalo 3.038 PG-a, godinu prije na 4.812 ha njih 2.614, a 2017. na 4.070 hektara 2.168 proizvođača. Povećanje i gospodarstava i površina zabilježeno je i u godinama ranije, čemu sigurno doprinose i mjere Programa ruralnog razvoja.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2019. je proizvedeno 1.965 tona lješnjaka od čega većina u intenzivnim voćnjacima (1.957 t), namijenjenih tržištu, a ostatak u ekstenzivnim, pretežno za vlastite potrebe.
Govoreći o najvećim proizvođačima, njih predvodi Poljoprivredno poduzeće Orahovica držeći gotovo pola hrvatske proizvodnje (43 posto) ovoga orašastog voća. Slijedi ju "Gospodarstvo Moulis" Obrt za poljoprivrednu proizvodnju iz Daruvara s preko 100 hektara te na trećem mjestu, s 15-ak manje PPO Lješnjak d.o.o. također iz Orahovice. Većina proizvođača dolazi iz Slavonije (i Baranje), a tri iz središnje Hrvatske.
Tablica: 10 najvećih proizvođača lješnjaka u Hrvatskoj u 2020. godini
No |
Naziv tvrtke/subjekta |
Površina pod lijeskom (ha) |
1 |
PP Orahovica d.o.o. |
435,81 |
2 |
"Gospodarstvo Moulis" Obrt za poljoprivrednu proizvodnju |
103,99 |
3 |
PPO Lješnjak d.o.o. |
84,54 |
4 |
Vaveda d.o.o. |
66,35 |
5 |
Euro Fructus d.o.o. |
64,03 |
6 |
Tonkovac, poljoprivredni obrt |
54,67 |
7 |
Krešimir Cundeković |
52,76 |
8 |
Agro Utinja d.o.o. |
51,81 |
9 |
Baranjski lješnjaci j.d.o.o. |
44,33 |
10 |
Noisette d.o.o. |
40,65 |
Nasadi lijeske PP Orahovica prostiru se na ukupnoj površini od 520 hektara, uz rubove Parka prirode Papuk. Ova se tvrtka posebno ponosi Orahovačkim lješnjakom koji nosi oznaku Izvorno hrvatsko. Sortimenti koje uzgajaju su Istarski duguljasti, Rimski, Halški div, Tonda di Giffone, Tonda Gentile Romana. Plantaže godišnje daju 500-600 tona ploda namijenjenog domaćem i stranom tržištu.
Prema zadnje dostupnim javno objavljenim podacima, ova je tvrtka 2019. imala 231 zaposlenog generiravši 206.992.000 kuna prihoda te dobit od 18.305.000 kuna. Zanimljivo je kako je te godine, u odnosu na prethodnu povećala vrijednost izvoza za više od tri puta, a on je iznosio 44.279.000 kuna.
Iste je godine ostvarila pravo na 36.254.930 kuna potpora.
Tagovi
PP Orahovica TOP10 Uzgoj lijeske Proizvodnja lješnjaka
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #selo
Negdje na otoku Rabu...
Vinko Buzov
prije 1 tjedan
Pa staje ovo svake godine iste parcele ista kvadratura čak i više ovaca ali manje po 200 /300e manje zamislite kad meni ukradu od 1000e poticaja 300 Više [+] onda netriba nista pricat sramota
Leticija Hrenković
prije 2 tjedna
Samo dajte cure, bit ćete diskvalificirane ali lijepe je fotke uvik lipo vidit :) Samo dajte cure, bit ćete diskvalificirane ali lijepe je fotke uvik lipo vidit :)
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Ma znam, šalim se. Imam i ja u planu :) Ma znam, šalim se. Imam i ja u planu :)
Blanka Kufner
prije 2 tjedna
Ufff, Majo, mislim da smo u sukobu. Interesa, naravno ;) Ja to stavim iz gušta, sjetim se neke fora fotkice pa ako ju uspijem naći, eto je je na Više [+] Klubu! :D
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Ček ček, ako ti nisi u sukobu interesa, onda nisam ni ja ;) Ček ček, ako ti nisi u sukobu interesa, onda nisam ni ja ;)