Pretraga tekstova
Na jutru lubenica zarada kao na pet jutara pšenice
I dok ogorčeni seljaci prijete prosvjedima i blokadom granice, proizvođači lubenica iz istočnog dijela županjske Posavine zadovoljno trljaju ruke. Ovogodišnja sezona, iako je završila nešto ranije u odnosu prema dosadašnjim godinama, bila je vrlo uspješna pa mnogi proizvođači žale što proljetos lubenicama nisu zasadili još veće površine. Jedan od njih je i Samuel Ožvat iz Soljana koji se skupa s bratom Miškom već godinama bavi tim poslom. Ove je godine lubenicama zasijao četiri hektra, a situacija na terenu, kaže, sve donedavno je bila zadovoljavajuća i urod je bio u odličnom stanju, tako da nije izostala ni iznimna kvaliteta ploda.
Zbog visokih temperatura i nesnosnih vrućina loza se počela sušiti i najavila kraj sezone. Sav ovogodišnji urod lubenica iz istočnog dijela županjske Posavine otkupili su veliki trgovački lanci Konzum i Plodine koji su i spasili sezonu jer je siguran plasman i riješeno tržište osnovni preduvjet za isplativost bavljenja lubeničarstvom. A najvažnije je da su proizvođači bili zadovoljni otkupnom cijenom koja je u početku bila 1,30 kuna za kilogram, u jeku sezone nešto je pala , no posljednjih je dana, što do sada još nije bio slučaj, otkupna cijena lubenica ponovno porasla jer je potražnja i dalje velika. "Posljednju isporuku imao sam prije desetak dana i to po cijeni od 1,10 kuna za kilogram što je odlično, posebice ako se zna da smo nekada lubenice u ovo vrijeme, kada sezona odmiče, prodavali za samo 70-ak lipa. Vrlo je važno i to što kupci prepoznaju kvalitetnu robu što će nama proizvođačima osigurati i dugoročniju suradnju s dosadašnjim kupcem na obostrano zadovoljstvo", ustvrdio je Ožvat, no o konkretnim pokazateljima i rezultatima ovogodišnje sezone nije želio govoriti.
A da proizvođači doista imaju razloga za zadovoljstvo potvrdio nam je jedan od uspješnijih lubeničara koji je želio ostati anoniman. Tvrdi da je sezona bila vrlo uspješna, pa čak i iznad prosjeka te da je u proteklih mjesec dana iz Soljana te manjim dijelom Posavskih Podgajaca i Vrbanje otpremljeno između 350 i 400 vagona lubenica. Prosječni su prinosi bili dva vagona po jutru. "Bavljenje lubeničarstvom je zahtjevno i zahtijeva znatna ulaganja, počevši od sadnica, repromaterijala do navodnjavanja. Ako se želi sve napraviti onako kako treba, ulaganja iznose između 12 i 15 tisuća kuna po jednom jutru i tada se i mogu očekivati rezultati. Slobodno mogu reći da je omjer zarade između lubeničarstva i konkretno pšenice jedan naprema pet, što znači da se na jednom jutru lubenica zaradi kao na pet jutara pod pšenicom", ustvrdio je naš sugovornik.
Autor: Marija LEŠIĆ-OMEROVIĆ
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/