Pretraga tekstova
Jedan je američki voćar orezujući jabuke uočio jedinstvenu pojavu na koju utječu dva faktora
Jedinstvenu pojavu u voćarstvu otkrio je Andrew Sietsema orezujući voćnjak u Michiganu, SAD.
Fenomen se javlja kada na trule plodove, koji se još uvijek peteljkom drže za grančice, padne kiša koja se ledi i oko ploda stvori ledenu opnu. Siestema je orezujući stabla protresao grane nakon čega je došlo do toga da je truli plod pao, ali je ostala ledena košuljica u obliku jabuke.
Posljedica je to dva faktora, promjene u temperaturi i točke smrzavanja. Vremenske prilike su toplije, ali je još uvijek hladno da ne dolazi do topljenja ledene košuljice. Istovremeno, plod jabuke ima nižu točku smrzavanja od vode, što znači da je dovoljno toplo da se otopi i omekša.
Zbog toga ispada, gotovo iscuri iz ledenog omotača.
Slučaj je zabilježen na sorti Jonagold.
Tagovi
Voćnjak Led na jabukama Prirodni fenomen Voćnjak zimi Smrznuta jabuka Točka smrzavanja
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Uživajte u naboljim kadrovima #RuralFoto 2025 💚
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Čestitke, sjajni kadrovi 💚 promocija ruralnih prostora Čestitke, sjajni kadrovi 💚 promocija ruralnih prostora
Mirela Benko
prije 3 tjedna
Predinve slike,a svaka je lijepa na svoj način. Čestitam svima od ❤️ Predinve slike,a svaka je lijepa na svoj način. Čestitam svima od ❤️