Pretraga tekstova
Da bi aronija bila kvalitetna, potrebno je gnojenjem obogatiti zemljište. Ono se primjenjuje nakon agrokemijske analize u laboratoriju.
Aroniju je vrlo lako uzgojiti, jer ne zahtijeva nikakve tretmane. Može se uzgojiti i na siromašnim zemljištima, jedino ne na onim na kojima dominiraju kamen ili glina. Ipak, da bi bila kvalitetna, najvažnije je da zemljište bude bogato humusom.
Da bi se zemljište obogatilo, koriste se stajsko gnojivo, treset, kompost i drugo. Ukoliko se koriste mineralna gnojiva, potrebno ih je primjenjivati u rano proljeće ili u jesen. Ona sadrže kalij i fosfor, koji se sporo kreću u zemljištu.
Dušična gnojiva treba upotrebljavati dva ili tri puta tijekom vegetacije. Vremenski, to se odnosi na travanj, pa do sredine lipnja.
Gnojenje je najbolje primijeniti nakon agrokemijske analize u laboratoriju.
Nakon sadnje aronije, prve i druge godine, gnojivo se nanosi na mjesto ispod svakog grma. Može se nanositi i kao uska pruga duž reda, na udaljenosti od oko 10 cm od grma.
Nakon treće godine, mineralna gnojiva se mogu grubo razbacivati duž redova, na pruge koje su široke metar.
Norme za mineralna gnojiva, kod aronije u punom plodonošenju, po hektaru su: 80 kg -100 kg fosfora, 100 kg -150 kg kalija i 150 kg dušika.
Gnojenje, navodnjavanje i uništavanje korova najviše utječu na kvalitetu plodova aronije, odnosno na prinos. Navodnjavanje je vrlo važno četiri tjedna pre berbe - od druge polovine srpnja. Tako će se dobiti krupni, sferični plodovi.
Foto: Nikola Milošević
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.