Pretraga tekstova
Odličan su izbor za uzgoj voćaka, što mislite koje vrste najviše imaju koristi od njih, te kako doprinose održivosti u poljoprivredi?
U suvremenoj poljoprivredi i voćarstvu, sve veću pažnju privlače inovativne metode uzgoja sadnica, a jedna od njih je korištenje papirnatih posuda oko korijena sadnica voćaka. Poznate su i kao "papirne čahure" ili "biorazgradive posude", a postale su popularne zbog svojih brojnih prednosti, kako za biljke tako i za okoliš.
Pružaju dodatnu zaštitu korijenskom sustavu tijekom transporta i sadnje. One sprječavaju oštećenja korijena i omogućuju bolji rast biljke nakon presađivanja.
Omogućavaju lakšu sadnju, jer sadnice obavijene papirnatim dijelom mogu se stavljati direktno u tlo, bez potrebe za uklanjanjem posude. To smanjuje stres za biljku i ubrzava proces ukorjenjivanja.
Proizvedene su od prirodnih materijala koji se razgrađuju u tlu, što ih čini ekološki prihvatljivim rješenjem. Nakon sadnje, posuda se postepeno razgrađuje, oslobađajući korijene i doprinoseći strukturi tla.
Poboljšana je i drenaža jer omogućuju dobru cirkulaciju zraka i vode oko korijena, što sprječava trulež i potiče zdrav rast biljaka. Još jedna prednost njihovog korištenja je što olakšavaju rad, jer nema potrebe za ručnim uklanjanjem plastičnih čahura ili kontejnera.
Posebno su pogodne za voćke koje imaju osjetljiv korijenski sistem i zahtijevaju pažljivu ruku tijekom presađivanja. Neke od najčešće korištenih voćaka uključuju:
Jedna od najvećih prednosti je njihova biorazgradivost. Proizvedene su od prirodnih materijala poput recikliranog papira ili drugih organskih vlakana, što ih čini prijateljskim prema okolišu. Nakon što se posadi u tlo, ona se postepeno razgrađuje pod utjecajem vlage i mikroorganizama u tlu. Taj proces može trajati nekoliko tjedana do mjeseci, ovisno o uvjetima tla i vremenskim prilikama. Tijekom razgradnje oslobađa hranjive tvari u tlo, čime ga dodatno obogaćuje.
Ideja korištenja papirnatih čahura nije nova. Već desetljećima se koriste u rasadnicima, ali su danas sve popularnije zbog porasta svijesti o održivosti.
Idealne su za ekološku poljoprivredu jer ne ostavljaju za sobom plastični otpad i ne zagađuju tlo. Mogu biti proizvedene u različitim veličinama i debljinama, ovisno o potrebama određene vrste voćke.
Ako ih planirate koristiti, odaberite one kvalitetnije i provjerite jesu li proizvedene od čvrstog i biorazgradivog materijala. Imajte na umu da zahtijevaju dobru drenažu, ali također trebaju održavati vlagu oko korijena. Redovno nadzirite rast biljaka kako on on bio optimalan.
Tagovi
Biorazgradivost Papirna čahura Inovacije za sadnice Korist za voćke Papirnate posude
Autor
Više [+]
Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/