Pretraga tekstova
Uzgajivači su uložili sredstva u povećanje površina pod avokadom u nekoliko meksičkih regija.
U Meksiku slijedi žetva 1.8 milijuna tona avokada što je više no prošle godine. To povećanje uroda se događa i unatoč mrazu i niskim temperaturama u ožujku prošle godine, piše freshplaza.
Michoacan regija je poznata po proizvodnji avokada i čini 80% meksičke proizvodnje. Meksiko ima 203,732 hektara pod avokadom u 2016/17. To je povećanje od 8.7% u usporedbi sa prošlom godinom.
Uzgajivači su uložili u povećanje površina pod avokadom u nekoliko meksičkih regija. To je posljedica velike potražnje i cijene Hass avokada diljem svijeta. To je poznata sorta avokada koja je popularna zahvaljujući dugom "roku trajanja". Postoje još sorte Fuerte, Criollo, Bacon, Pinkerton, Gwen i Reed.
Područje u Michoacan-u, primarnoj regiji proizvodnje, parcelirano je na malim plantažama od pet do 10 hektara. Prinos, ovisno o tehnološkim mogućnostima, kreće se u prosjeku od osam do 10 tona, a u boljim slučajevima 14 do 16 tona po hektaru. Najčešće je u Meksiku prinos avokada 9 tona po hektaru.
Prema lokalnim medijima, područje pod šumama se smanjuje u regiji Michoacan. Važan uzrok tome, osim ilegalne sječe, je i ekspanzija ilegalnog uzgoja avokada jer cijena avokada je vrlo povoljna za potencijalne uzgajivače koji riskiraju čak i novčane ili zatvorske kazne.
Potrošnja avokada u Meksiku je ovisna o svjetskom tržištu. Uzgajivači koji mogu izvoziti avokado preferiraju prodaju na međunarodnom tržištu jer su cijene više nego na domaćem. U 2016/17, domaća potrošnja se procjenjuje na 600,000 tona, ali ta bi se brojka mogla promijeniti pod utjecajem svjetskog tržišta.
Na primjer, prošle je godine potrošnja bila niža jer je postojalo stabilno izvozno tržište te manja potražnja i više cijene na domaćem tržištu. U prosjeku se potrošnja smanjila sa osam na 6.8 kilograma po glavi stanovnika. Procjene izvoza se vrte oko milijun tona u 2016/17. Izvoznici računaju na dobru potražnju na međunarodnom tržištu. Devaluacija pesosa naspram dolara također ide izvoznicima u korist. Izvoz se povećava iz godine u godinu.
Između lipnja i kolovoza, cijene na svjetskom tržištu povećale su se kao rezultat sezonskih oscilacija. Zbog toga je bila dostupna manja količina avokada. U listopadu, došlo je do štrajka uzgajivača zbog nesuglasica sa trgovcima. To je odgodilo žetvu, što je opet povisilo cijene avokada na tržištu.
Glavni kupac meksičkih avokada je SAD - a uzima 77 do 79% izvoza. Japan i Kanada (6%) su također strateška tržišta. Azijski otoci čine 9% izvoza. Nešto dolazi i u Francusku i Španjolsku. Zasad samo regija Michoacan ima dopuštenje izvoziti Hass avokado u SAD.
Foto: sandid, pixabay.com
Izvori
Tagovi
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !