Pretraga tekstova
Posebni stroj za branje
Plantaža šljiva u vlasništvu braće Željka i Zlatka Šimića prostire se na osam hektara. Od oko 4.000 stabala 80 posto je čačanska rodna šljiva, a za oprašivanje zasađene su “ljepotice” i “valjevke”, čiji je urod u četvrtoj vegetacijskoj godini zadovoljavajući.
Budući da je deblo očvrsnulo, a krošnja prilagođena načinom orezivanja, Šimići su odlučili strojno obrati plod trešnjom stabala.
Taj je dio posla strojem odradio Davor Krznarić, uzgajivač voća iz Novoselaca.
- Stroj je namijenjen za branje koštuničastog voća, višanja, trešanja ili šljiva, a uvezen je iz Srbije.
Koristi se za strojno branje isključivo stabala pripremljenih za takvu berbu u plantažnim voćnjacima, a za trešnju ploda s pojedinog stabla potrebno je samo 60 sekundi, tako da u jednom danu možemo obrati i do 500 stabala. Stroj radi na principu hidraulike svakog traktora, od koje dobiva pogon za trešnju voćke, a plodovi tada padaju u pripremljenu ceradu. Na stablu ostaju samo nedozreli plodovi te je gubitak koji tako nastaje manji od dva posto. Stroj nema nikakve elektronike, čipova... koji bi “zakomplicirali” posao, a svi sitni popravci otklanjaju se pomoću mehaničkog alata i ključeva. Šest se godina bavim uzgojem višanja i urod berem strojem, a još mi se ni jedna voćka nije osušila niti ju je stroj polomio - objašnjava Krznarić.
Zadovoljan je i Željko Šimić, koji je u Istri primijetio da tako beru maslinike. “Za ručno bi nam branje trebalo i 30 berača, koji bi taj posao radili danima”, zaključuje Šimić.
Autor: Hrvoje KUSIK
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.