Pretraga tekstova
Distributer je morao reći od kojeg su proizvođača jabuke kod kojih je pronađena povišena količina pesticida u splitskoj Billi. On je samo rekao da su jabuke iz Slavonije, pa je pala sumnja na sve slavonske proizvođače jabuka.
"Distributer je morao reći od kojeg su proizvođača jabuke kod kojih je pronađena povišena količina pesticida u splitskoj Billi. On je samo rekao da su jabuke iz Slavonije pa je pala sumnja na sve slavonske proizvođače jabuka.
Mi sada ne možemo ni sa 100%-tnom sigurnošću kazati jesu li te jabuke uopće proizvedene u Hrvatsku ili su možda uvezene pa prodane distributeru", rekao je glasnogovornik Hrvatske voćarske zajednice Frane Ivković na današnjoj tiskovnoj konferenciji održanoj u Zagrebu. Konferencija je održana nakon što su inspektori pronašli količine pesticida u jabukama koja je prema propisima opasna za ljudsko zdravlje.
Hrvatska javnost posljednjih tjedana u strahu je što kupiti s polica dućana. Od smrti petogodišnjeg dječaka koja je uzrokovana salmonelom prošlo je manje od dva mjeseca, a u tom razdoblju stalno smo alarmirani izvještajima o uvoznom mesu štetnom za naše zdravlje koje se povlači s polica dućana.
Slučaj jabuke poljuljao je povjerenje u domaće voćare pa zbog toga Ivković s pravom upozorava da hrvatska javnost mora znati sve detalje o ovom slučaju, konkretno tko je proizveo jabuke, jesu li one proizvedene u Hrvatskoj, ako jesu - kako je došlo do pogreške u proizvodnji?
"Našim potrošačima mogu sa 95%-tnom sigurnošću tvrditi kako je voće svih hrvatskih proizvođača zdravo, a naročito za voćare koji su u Hrvatskoj voćarskoj zajednici. Mi u Hrvatskoj se nalazimo u integriranoj proizvodnji, za koju ja kažem da je to ekološka proizvodnja na znanstvenim osnovama. Grešaka, naravno ima, ali se one mogu izbjeći poštivanjem uputa a korištenje pesticida. Ovaj slučaj nam je i upozorenje u tom smislu", kaže Ivković:
"Hrvatske jabuke su daleko kvalitetnije i bolje nego europske. Mi jabuke prskamo 14 do 16 puta godišnje, dok se u Europi prskaju od 25 do 35 puta godišnje. To je velika razlika. Ponavljam mi ne znamo za ove jabuke što su pronađene u Splitu, jesu li one stvarno proizvedene u Slavoniji ili su uvezene."
Na presici su iznesene i drugi elementi u cijelom slučaju, koje upozoravaju na administrativne propuste koje po dobrom hrvatskom običaju koštaju realni sektor. Analize jabuka iz Splita pokazuju kako je razina analiziranog pesticida za 47 puta veća od dozvoljene. Europska komisija je u veljači donijela uredbu da se dozvoljena količina pesticida smanji za 50% s primjenom novih pravila u kolovoz. Vrijeme je to u Hrvatskoj kada se više radilo na nadolazećim parlamentarnim izborima.
"Naše ministarstvo zakazalo, nije napravilo uredbu i nije upoznalo proizvođače. Međutim, to ne opravdava proizvođača da ne rade prema uputama koje pišu na etiketama", kaže Ivković.
S obzirom na sve izneseno na današnjoj presici, javnost pravom zaslužuje više znati o proizvodnom putu hrane koja završava na obiteljskim stolovima. Pitanja odakle su otrovne jabuke još je otvoreno, kao i pitanje je li netko ponovno Hrvatsku iskoristio kao deponij loše robe jer javni sektor nije na vrijeme odradio svoj dio posla?
Foto: bigstockphoto.com, LuriSokolov
Tagovi
Jabuke Pesticidi Hrvatska voćarska zajednica Frane Ivković
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/