Pretraga tekstova
Ovogodišnja proizvodnja koštičavog voća poput bresaka, marelica, šljiva i nektarina u Španjolskoj će se smanjiti za najmanje 15%, a u najgoroj situaciji je regija Valencia gdje je ugroženo 40% proizvodnje.
Španjolska je vodeća europska zemlja u proizvodnji voća, pogotovo kada su u pitanju agrumi, no, našla se u problemima. Naime, prema Odboru za koštičavo voće (FEPEX) koji je sastavljen od udruženja proizvođača i trgovaca, ovogodišnja proizvodnja će se smanjiti za najmanje 15% u odnosu na prošlu godinu.
Smanjenje između 15 i 20% očekuje se u sjevernim područjima Španjolske, poput Aragona i Katalonije, iako berba ondje još nije niti započela. Pad proizvodnje najvećim je dijelom posljedica smanjenja površina koje je na Kataloniji i Ekstremaduri iznosilo oko 2.000 hektara.
Slična je situacija i u ostatku Europe, a pad se očekuje i u Italiji i Francuskoj.
Proizvođači koštičavog voća iz španjolske pokrajine Valencia suočeni su s katastrofalnim rezultatima ove godine. Naime, Valencijska udruga poljoprivrednih proizvođača (AVA-ASAJA) upozorava da je 40% proizvođača marelica, bresaka, nektarina i šljiva odlučilo izvaditi svoja stabla nakon berbe, pogotovo u srpnju i kolovozu s obzirom na kontinuirani nedostatak profitabilnosti.
Kružna ekonomija je spas za poljoprivredu? Španjolska već počela s primjenom
Prema statistikama španjolskog Ministarstva poljoprivrede, u toj regiji se na 10.272 hektara nalaze nasadi ove vrste voća. Stoga, ova udruga procjenjuje da će nestati proizvodnja na oko 4.000 hektara.
Ovom već drastičnom smanjenju dodaje se još 2.000 hektara koje je regija izubila u posljednjih desetak godina te 8.000 hektara izgubljenih od 2002. godine.
Agrarna organizacija zbog svega optužuje probleme u marketingu, koronavirus, ali i stroge standarde koje su nametnuli europski trgovci. Prema njihovom mišljenju, još jedan odlučujući faktor za lošu sezonu koštičavog voća su klimatski ekstremi koji su zadesili zemlju u posljednjih nekoliko mjeseci, a rezultirali su smanjenjem berbe u Valenciji za više od 20%.
Naime, utjecaj oluje Gloria u siječnju i rekordan broj kišnih dana u travnju, u kombinaciji s visokim temperaturama, uglavnom su krivci za lošu berbu ranih sorata.
Predsjednik AVA-ASAJA, Cristóbal Aguado, kaže za freshplaza: "Stanje s koštičavim voćem u regiji Valencija je očajno. Što se tiče profitabilnosti, prošla godina bila je najgora u posljednjih 30, a ako se ova sezona završi jednako loše kao što je i započela, znatan broj proizvođača odustat će od proizvodnje. Ili će se voćarima plaćati pristojna cijena ili neće biti proizvodnje".
Također smatra da je loše izgubiti tradicionalni dio španjolske poljoprivrede, unatoč tome što će se neki voćari odlučiti za sadnju agruma ili badema, a to bi moglo dovesti do viška takve proizvodnje u budućnosti.
Tagovi
Španjolska Koštićavo voće Breskve Nekatrine Šljive Marelice
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/