Pretraga tekstova
Ukoliko je došlo do lomova grana od divljači, snijega i slično, neophodno je obaviti njihovu rezidbu, jedan je od poslova u ovom mjesecu.
Vrijeme mirovanja masline u siječnju, idealno se može iskoristiti za obnovu maslinika, kada to klimatske prilike dopuštaju. Ona se, prije svega, zasniva na procjeni kondicijskog stanja stabla.
Ukoliko je došlo do lomova grana od divljači, snijega i slično, neophodno je obaviti njihovu rezidbu, te pomladiti zapuštena, stradala i neproduktivna stabala, pojašnjavaju diplomirani inženjeri agronomije dr.sc. Miro Barbarić i mr.sc. Marija Prlić iz Federalnog agromediteranskog zavoda u Mostaru.
Grane koje nisu polomljene, a zahtijevaju pomlađivanje se prstenuju, čime se osvježava stablo za sljedeću godinu. Također, rezidbom se pomlađuju starije masline iz panja ili guke te one koje su opožarene tijekom ljeta.
U siječnju se provodi i utvrđivanje brojnosti populacije štitastih uši (Saissetia oleae) i zaraze paunovim okom (Spilocaea oleagina) zimskim pregledom maslinika, kako bi organizirali zaštitu kada za to dođe vrijeme. U svrhu zaštite se koriste sredstva na bazi mineralnih ulja, aktivne tvari piriproksifena i dr. te bakreni pripravci kada je riječ o paunovom oku.
Ako ste izostavili osnovnu gnojidbu prošle godine, provedite je u djelo krajem mjeseca, tako što gnojivo inkorporirate u tlo s niskim udjelom dušika naspram fosfora i kalija te dodajete i stajnjak kao i druga organska gnojiva.
Iskoristite ovo vrijeme i za provjeru uskladištenog maslinovog ulja pregledom u posudama i prostorijama. Kvalitetu provjeravate prije punjenja u boce i drugu ambalažu. Kod primjene preparata jako je važno držati se uputa proizvođača o dozama kao i preporukama agronoma.
Tagovi
Masline Maslinik Miro Barbarić Marija Prlić Federalni agromediteranski zavod Gnojidba Maslina zimi
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U hladnjači kod Osijeka