Pretraga tekstova
Toplo vrijeme pogoduje razvoju ovoga štetnika koji, iako ima jednu generaciju godišnje, može napraviti veliku štetu na stablima jabuka.
Jabučna osica (Hoplocampa testudinea), uz savijača, je najveći štetnik jabuke. Neuobičajeno visoke temperature u svibnju dovele su do brzog piljenja ličinki. Iako ima jednu generaciju godišnje može napraviti veliku štetu na stablima jabuka.
Odrasla jedinka je crno-narančaste boje. Počinje s letom u travnju i polaže do 25 jaja pri dnu čašičnih listića. Nakon dva tjedna pojavljuju se ličinke, što je obično početkom svibnja. Žućkasto - bijele su boje i prvo se počinju hraniti na pokožici ploda ostavljajući brazdu, a zatim prelaze dublje u unutrašnjost ploda. Na kraju na površini ostane plutasta tvorevina.
Ličinke u unutrašnjosti sišu sokove plodića koji opadaju, a na njima se vidi rupica, iz koje je izašla ličinka. Jedna može napasti više plodova. U unutrašnjosti ploda nalazi se izmet gusjenice, slično kao kod šteta koje načini savijač. Sušan period i visoke temperature idealni su za napad na male plodove jabuka, a do najjačeg dolazi do mjesec dana nakon cvjetanja.
Sredstva koja se koriste u zaštiti stabala od štetnih insekata, nakon cvjetanja, dovoljna su da spriječe napad osice. S obzirom na to da su jaja prozirna, nemaju zaštitu od aktivnih tvari insekticida. Hoće lie imati potpuni efekt ovisi i od prskalice, odnosno, koliko će dobro tekućina pokvasiti jaja koja su u dnu čašičnih listića.
Ako je odrađena jaka rezidba može se dogoditi da već u rano proljeće, u unutrašnjosti krošnje, imamo gust sklop grana što otežava pristup aktivnoj tvari insekticida.
Naravno da se prilikom odabira sredstva mora voditi računa i o pčelama koje znaju da posjete cvjetove i u fazi precvjetavanja. Aktivne tvari na bazi acetamiprida, klorantraniliprola itd. mogu sasvim dobro odraditi zadatak. Također, trebalo bi obratiti pažnju na sve manji broj insekticida koji se mogu koristiti u zaštiti voćaka, pa i jabuka, s obzirom da su neonikotinoidi, uglavnom, zabranjeni.
Imajući u vidu da štetnik prezimljava u obliku ličinke, u čahuri (kokonu), u zemlji na dubini od pet do 25 centimetara, efikasna mjera može biti frezanje zemlje oko stabala u ožujku, kao i postavljanje bijelih lovnih klopki da bi se vidjelo koliko jak je napad osice.
Neem ulje i ostali repelenti kao što su češnjak, čili i ljuta paprika, papar, mogu biti efikasni ako se primijene u fazi opadanja cvjetnih latica, kao i nešto ranije prije početka cvjetanja da bi se jedinke odvratile od polaganja jaja.
Tagovi
Hoplocampa testudinea Neem ulje Zaštita pčela Acetamiprid Jabučna osica
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vegetacija kreće
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vegetacija je krenula ali naglo stala. Nije to to ko prijasnjih godina kad je več sve bilo u zelenom i bagrem mirisao u ovo vrijeme. Evo tek jučer sa Više [+] zakašnjenjem začuo se prvi zvuk regetanja žaba.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Vegetacija je na nekim voćnim vrstama zaustavljena , orasi u nekim dijelovima koji su krenuli UBIJENI su , sadnice kestena koje imam u rasadniku mraz Više [+] uništio dio lista , srećom za sada nisu krenula i većoj mjeri božićna drvca kojima izbojke UNIŠTI mraz ( jele su posebno osjetljive ) ! Preći na TRAVU , i stoku . Kod SUŠE trave bude manje , ali nikada 100 % šteta ! Sutra nakon INSPEKCIJE ( kontrola svih parcela i dio papirologije ) idem PRSKATI voće , i bacati rad i novce !