Pretraga tekstova
Pogoduje joj hladnije vrijeme, čak i na pet stupnjeva iznad nule dolazi do infekcije, kao i visoka vlažnost praćena čestim kišama.
Monilia laxa u prošloj je godini ostavila veliku štetu na stablima višanja. Vremenske prilike praćene višim temperaturama idealne su za zimsko prskanje protiv ove bolesti.
Ova bolest, poznatija kao palež cvjetova i sušenje grančica koštičavih voćaka, u koje spada i višnja, jedna je od najtežih za suzbijanje. Pogoduje joj hladnije vrijeme, čak i na pet stupnjeva iznad nule dolazi do infekcije, kao i visoka vlažnost praćena čestim kišama.
Spore ulaze u tučak cvijeta i luče toksine koji ostvaruju zarazu cvjetova i provodnih tkiva zbog čega dolazi do njihovog začepljenja i sušenja. I cvjetovi i grančice izgledaju kao da su spaljeni. Protekla, 2023. godina bila je idealna za pojavu monilije na višnjama zbog hladnijeg vremena i velike vlažnosti. Upravo se to i dogodilo jer skoro da nije bilo stabla koje je ostalo nezaraženo od ovog patogena.
Vlage je bilo toliko da su i sorte šljiva Stanley, kao i čačanska rodna, bile zaražene ovom bolešću, a obično su se dobro držale nakon jednog ili dva tretmana. Godina je bila takva da tko nije prskao barem četiri puta protiv monilije, i to u najosjetljivijim fazama, pred cvatnju i na kraju cvatnje, nije uspio obraniti stabla. Prskanja je, zbog čestih kiša, trebalo izvoditi i u fazi cvatnje višanja.
Ako 2024. godina bude također kišovita u razdoblju pred, tijekom i poslije cvatnje, proizvođačima bi sugerirali da izvrše barem pet prskanja preparatima, tj. fungicidima koji nisu štetni za pčele. Prije tih prskanja obavezno se u ožujku ili početkom travnja treba odraditi tretman bakrenim preparatima, a isti se preporučuje i u ovom razdoblju jer toplo vrijeme i manjak oborina mogu doprinijeti boljem učinku zaštitnih sredstava.
Dovoljno je da se uzmu plavo, crveno ili bijelo ulje ili preparati na bazi bakrenog hidroksida koji duže ostaje na stablu i ima bolji efekt na spore gljivica. Ako voćari imaju poneko stablo višanja bilo bi dobro da uklone zaražene listove koji su ostali na granama jer će na taj način učinak prskanja biti bolji. Isto tako, ako je ostala pokoja mumija na stablu, poželjno ju je iznijeti iz nasada.
Osim prskanja prije kiša ili snijega bilo bi dobro da se oko biljaka stavi peletirani organski ili pregorjeli stajnjak (barem tri lopate), kao i dvije do tri šake mineralnog gnojiva s više fosfora i kalija.
Tagovi
Monilia laxa Šteta na višnjama Zaštita višanja Palež cvjetova Zaraza cvjetova Bakreni preparati
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?
Žacko
prije 1 godinu
Zato samonikle višnje nemaju taj problem. I pitam se zašto ih ignoriraju mnogi. Ako tko želi kupiti samonikle, imam ih cca 40ak komada viška, pa mi se javite putem Emaila: corylus_colurna@yahoo.com Cijena po komadu je samo 3€, a minimalna narudžba 4 komada.