Pretraga tekstova
Ukupno su pregledana 63 uzorka iz četiri županije: Zadarske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske, navode iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Ove godine zabilježene su relativno velike štete od maslinina moljca na nekim lokalitetima u Dalmaciji, objavila je Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.
Povoljni klimatski uvjeti i neprovođenje pravovremene zaštite utjecali su, kažu, na jak napad štetnika i doveli do jakog otpadanja plodova. Naime, tijekom kolovoza i rujna djelatnici HAPIH-a, Centra za zaštitu bilja u Solinu, proveli su uzorkovanje i ocjenu zaraze plodova masline plodnom generacijom maslinina moljca.
Ukupno su pregledana 63 uzorka iz četiri županije: Zadarske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske. Od svih pregledanih, u samo osam uzoraka je postotak napada bio manji od 10 posto. U 38 njih zabilježen je napad od 10 do 40 posto, a u čak 17 uzoraka napad je bio veći od 40 posto.
U Zadarskoj županiji najveći postotak zaraze maslininim moljcem utvrđen je pregledom plodova s lokaliteta Vrana gdje su svi pregledani plodovi bili napadnuti. Najmanji pak postotak, 15 posto, zabilježen je u Ražancu.
"Najveći broj u Šibensko-kninskoj imao je onaj s lokaliteta Jezera na otoku Murteru, 48 posto napada, dok je iz mjesta Grebaštica imao najmanji, 10 posto", navodi HAPIH na svojoj stranici.
Što se tiče Splitsko-dalmatinske, u naselju Krvavica otkriven je najveći broj napada, čak 92 posto. S druge strane, uzorci bez štetnika utvrđeni su na Mravinicama, Splitu, Kaštelu Starom i Kaštelu Štafiliću.
U najjužnijoj našoj županiji, Dubrovačko-neretvanskoj najviše napada imao je uzorak s lokaliteta Slano (45 posto), a najmanji u mjestu Gruda (šest posto).
Maslinin moljac (Prays oleae) je uz maslininu muhu najvažniji štetnik masline. Raširen je na području čitave Hrvatske te svake godine uzrokuje štetu u maslinarstvu. Ovisno ponajprije o sezoni i lokalitetu, štete mogu biti veće ili manje. Nažalost, velik broj maslinara još uvijek zanemaruje tog štetnika. Ako se provode, mjere suzbijanja mogu biti vrlo učinkovite te doprinijeti prinosu i kakvoći prinosa.
U suvremenoj proizvodnji masline, stručnjaci preporučuju postavljanje lovki u maslinike i pratiti let tog štetnika kako bi se mogla provoditi pravovremena zaštita.
Lokalitete s pripadajućim postotcima zaraze maslininim moljcem pogledajte ovdje.
Tagovi
HAPIH Maslinin moljac Napadi Zaraza Plod masline
Autorica
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom