Jedna Makedonija ima proizvodnju od 90 kilograma po stanovniku, Srbija 70, a u Hrvatskoj je taj prosjek čak četiri puta manji, kaže Branimir Markota.
Samodostatnost nam je, kada je voće u pitanju, na klimavim nogama. Jedino čega imamo dovoljno su mandarine, višnje i dijelom - jabuke.
Gotovo je 18.000 uzgajivača jabuka u Hrvatskoj, a njih 17.000 je s površinom nasada manjom od hektara – realnost je domaće voćarske proizvodnje.
"Još kada tome dodamo logističku nespremnost, tehnološku zastarjelost opreme i dugoročna neulaganja u proizvodnju dođemo do toga da smo vrlo problematično konkurentni“, kaže za Osječku televiziju predsjednik Hrvatske voćarska zajednice Branimir Markota.
Naglašava kako je okrupnjivanje poljoprivrednih površina pod voćarskim kulturama jedan od bitnih poslova koje moramo napraviti želimo li ozbiljnu proizvodnju.
Ulaskom u Europsku uniju postali smo i dio njezinog tržišta, no i konkurencije sa zemljama koje su dugo godina sustavno ulagale u poboljšanje voćarske proizvodnje. "U situacijama intenzivne proizvodnje jedne Poljske koja se sustavno ulagala u ruralni prostor, ali poljoprivredu, a ne i u biciklističke staze i vodoskoke, onda je obzirom na otorenost tržišta ta proizvodnjau konkurenciji s našom usitnjenom nama problematična“, navodi Markota.
Nadalje kaže, jedan od većih problema je i otvorenost kontrolama robe iz Europe jer se tamo vjeruje deklaracijama i malo tko je kontrolira, a nismo baš ni rigorozni po pitanju proizvoda iz trećih zemalja kao što su Makedonija, Srbija i Bosna i Hercegovina.
"Na granicama se baš ne kontroliraju, pogotovo ostatci pesticida, a mi se ovdje borimo da budemo što zeleniji, što manje tretiramo što silno košta“, smatra sugovornik. Žalosna je i situacija, dodaje gdje jedna Makedonija ima proizvodnju od 90 kilograma po stanovniku, Srbija 70, a u Hrvatskoj je taj prosjek čak četiri puta manji.
Sve te navedene probleme trebalo bi se riješiti ulaganjem u voćarstvo, no čini se kako je cijeli sustav u jednom trenutku zakazao. Ulagalo se u poljoprivredu i voćarstvo, ali ne i u samu proizvodnju i tu onda imamo problem.
"Godinama nam pada površina. Recimo, prije 10-tak godina pod voćkama je bilo više od 50.000 hektara, a danas je oko 30.000. Ulaže se kroz mjere ruralnog razvoja i kroz potpore dohotku sve više i više novaca, ali kako to da onda nema proizvodnje i koje su to institucije koje daju tolike novce, a ne pitaju se zašto se ništa ne proizvodi“, pita se ovaj voćar vraćajući se na problem s kontrolama gdje kao primjer navodi nasade oraha i lijeske za koje se dobivaju velike potpore, a uroda kod dosta korisnika nema.
Osvrnuo se i na problem s otkupljivačima i trgovačkim lancima koji za otkup jabuke traže dvije-tri kune, a na police ju onda stavljaju po dvostrukim, ako ne i još većim cijenama. "Pokušavamo da to budu neke dostojne cijene svake godine. Nažalost voćari odustaju od proizvodnje i prebacuju se na nešto unosnije“, ističe predsjednik voćarske zajednice.
Hrvatski građani, dodaje za kraj, trebaju kupovati domaće, ne samo voće nego i povrće, meso i ostalo. Tako ćemo očuvati domaću proizvodnju, zaposlenost, ruralni prostor i silnu infrastrukturu koja je potrebita da proizvodnja uopće može bti konkurentna.
"Sve dok ne dovedemo u tu priču da je ulaganje u korelaciji s proizvodnjom imat ćemo problem“, poručio je Markota.
Što je sve rekao Markota na tu temu možete pogledati i u videu:
Tagovi
Autorica
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
Đuro Japaric
prije 4 godine
Pogoršanj klimatski uvjeti , problem sa prodajom , problem sa radnom snagom , uz usitnjenost zemlje osnovni su problemi u proizvodnji voća za tržište !Hrvatsku izvlače proizvođači na okućnicama , vikendicama pa je proizvodnja po stanovniku solidna kao i potrošnja ! Realnost je KRČENJE plantažnih nasada !
Đuro Japaric
prije 4 godine
Režizska bezvrijedna vlada ,a posebno bzvrijedni zastupnici hrvatskog sabora , kako su sebe nazvali PROTIV su OKRUPNJAVANJA zemljišta sa smećem zvanim Zakon o vlasništvu , Zakonom o nasljeđivanju UKRADENIM iz Službenog lista SFRJ , te SMEĆEM zvanim Zakon o poljoprivrednom zemljištu ! U voćarstvu velike štete pravi mraz i minusi do - 7 , a što se pokazuje i ove godine sa naglaskom na naredne dane kada su voćke u fazi cvatnje ili početka cvjetanja ! MOTORNE pile i krčenje to je realnost !