Pretraga tekstova
Ljetna rezidba oslobodit će biljku od viška grana koje troše hranjiva. Nakon rezidbe potrebno je obaviti i prihranu kako bi se stvorio bolji rodni potencijal u narednoj sezoni.
Ljetna rezidba svakog voća, pa i borovnica, predstavlja mjeru za veći rod u narednoj vegetacijskoj sezoni. Iako se zimska završava u svibnju, pa možemo reći da je to proljetna rezidba, ova se voćka mora rezati i nakon berbe, odnosno, u ljetnom periodu, jer se tako biljka oslobađa viška rodnih grana iz tek završene sezone.
Bit je donje dijelove grma očisti od izrođenih rodnih grana i onih koje su nikle tijekom proljeća, a slabo su razvijene, tj. nisu perspektivne za zamjenu starih. Sve stare rodne koje zagušuju unutrašnjost uklanjaju se krate do osnove, a tanje i kraće rodne grančice koje su dale rod, se uklanjaju do prve mlade rodne koja bi trebala biti duža od 10 centimetara.
Grane koje imaju dobar kut od 30 – 45 stupnjeva i ne idu u unutrašnjost krošnje, ostavljaju se kao zamjena, odnosno, rod u narednim sezonama. Kao i kod proljetne, unutrašnjost krošnje mora biti svijetla s tim što se jednogodišnje, koje rastu vertikalno u vrhovima krošnje, ostavljaju za rezidbu u proljeće naredne godine. Uklanjaju se samo one koje rastu u unutrašnjost grma. Sve duže jednogodišnje, koje rastu u unutrašnjosti redova, odnosno, mogu smetati mehanizaciji prilikom prskanja, također treba orezati.
Sve manje grančice koje su plodonosile režu se do osnove. Rez mora biti gladak i uz deblju granu. Ne smiju se ostaviti batrljci jer će se početi sušiti, isto kao i mlade rodne grančice.
Borovnica najbolje rađa na tankim rodnim grančicama dužine od minimalno 10 centimetara, na takvima su najbolji i najkrupniji plodovi. Slično šljivama, kruškama, jabukama, grančice će se početi sušiti od vrha ka osnovi. Ako se ne uklone, sušenje će zahvatiti i deblje grane, a na kraju i cijelo stablo.
Osim rezidbe, važnu mjeru za povećanje prinosa u narednim godinama kod mladih nasada i održavanje visokih prinosa kod starih, predstavlja ishrana. Uvijek imajte na umu da je voćka, nakon berbe, iscrpljena i trebaju joj minerali, vitamini i ostale hranjive tvari.
Prihrana se vrši poslije ljetne rezidbe s tekućim hranjivima koja u sebi imaju najviše fosfora, kalija, bora, cinka i ostalih elemenata. Biljka će ih brzo usvojiti, bilo da se hrani kroz sustav za navodnjavanje ili folijarno, jer je borovnica biljka s plitkim korijenovim sistemom, do 40 cm, što joj omogućava brzo usvajanje i transport biogenih elemenata u rodne pupoljke.
Gledajte i da počupate korove oko grmova jer predstavljaju konkurenciju korijenu borovnica. Najviše obratite pažnju na slak i piriku.
Tagovi
Uzgoj borovnica Ljetna rezidba Patrljci Slak Pirika Prihrana Korovi
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
prije 3 dana
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija