Pretraga tekstova
Količina gnojiva koju treba primijeniti znatno ovisi o lokalnim prilikama i visini proizvodnje.
Količina gnojiva koju treba primijeniti znatno ovisi o lokalnim prilikama i visini proizvodnje. Tijekom određivanja količine i formulacije gnojiva, potrebno je voditi računa o općim načelima dobrog gospodarenja poljoprivrednim površinama i kulturama, a to je da se vrati u tlo ono što je maslina potrošila pri rastu i razvitku, da se održi ravnoteža drvo-list-plod. Ne tjerati stablo u pretjeranu bujnost, a niti na neishranjenost.
Drugim riječima, svakom stablu u masliniku treba dati optimalnu količinu gnojiva prema njegovoj snazi, veličini i rodnosti. Kod gnojidbe potrebno se rukovoditi činjenicom da normalno razvijeno stablo masline s 10 kg ploda potroši 0,6 kg dušika, 0,3 do 0,4 kg fosfora i 0,5 do 0,7 kg kalija.
Iz toga proizlazi osnovna gnojidba u jesen s oko 2 kg NPK gnojiva formulacije 7:20:30 ili slične formulacije te oko 2 kg KAN-a ili 1 kg UREE u prihranjivanju u proljeće. Za svakih 10 kg ploda količina gnojiva se povećava za oko jedan kilogram.
Mladi nasad u podizanju gnojimo istim gnojivima kao i nasad u rodu, samo u manjim količinama na sljedeći način:
U prvim godinama svako se stablo gnoji pojedinačno u krug. Krug se s vremenom širi koliko je široka krošnja. U odraslom masliniku gnojimo cijelu površinu.
Autor: Marijan Tomac, Foto: depsoitphotos.com
Povezana biljna vrsta
Izvori
Tagovi
Maslina Gnojidba Količina gnojiva Urea Rodnost Drvo List Plod KAN Mladi nasad NPK formulacija Jesenska gnojidba
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰