Pretraga tekstova
Simptomi se javljaju na starijim listovima, ali često i na mlađim, zbog čega dolazi do njihovog sušenja.
Jagode su jedna od kultura koja se može tijekom jeseni posaditi u plastenicima i uzgajati u zimskom razdoblju. Zbog nižih temperatura, često, tijekom zime, dolazi do nedostatka kalcija, što se prvo pokazuje na listovima.
Simptomi se javljaju na starijim listovima, ali često i na mlađim, zbog čega dolazi do njihovog sušenja.
Na krajevima listova formiraju se svijetlosmeđe točkice koje se, nakon dva do tri tjedna, spajaju i postaju veće. I na ostalim dijelovima listova vide se uzdužne smeđe pruge. Na kraju, dolazi do sušenja vrhova listova koji izgledaju kao da su sprženi te do usporavanja rasta biljaka, a na kraju, i propadanja.
Kalcij je od velike važnosti u smislu otpornosti na bolesti, ali i prinosa i kvalitete plodova. Na vršnim dijelovima plodova jagoda, ali i plodovitog povrća, dolazi do stvaranja smeđih pjega koje uzrokuju propadanje plodova.
Isto tako, kalcij je, kao i fosfor, slabo pokretan u tlu, ali se lakše usvaja folijarnim tretmanima, zajedno s borom, koji omogućava njegovo lakše usvajanje u tkivo lista ili ploda. Ako je inkorporiran u zemljište, ne mora značiti da će doći do njegovog usvajanja, posebno ako su tijekom zime temperature blizu ili ispod nule. Korijen tada slabo radi i ne usvaja ionako sporo pokretljiv kalcij, u dovoljnim količinama.
Kao i kod plodovitog povrća, kod jagoda nedostatak kalcija se također može riješiti prskanjem listova sredstvima koja u sebi sadrže kalcij i bor, a potrebno je koristiti i dušik, zajedno s mikroelementima.
Nije dobro davati, nakon sadnje jagoda, dosta kalija u zemljište jer u većim dozama nije kompatibilan s kalcijem. Na tržištu se može pronaći dosta sredstava s lako dostupnim kalcijem i prskanja se mogu vršiti jednom do dva puta tjedno.
Da bi se spriječilo iscrpljivanje biljaka, osim dodavanja kalcija, jagodama bi trebalo rezati cvjetove i plodove, sve do proljeća.
Tagovi
Bor Smeđe pjege Zimski uzgoj jagoda Kalcij Nedostatak kalcija
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom