Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Drvenar
  • 26.01.2025. 09:00

Kako se riješiti drvenara? Osim insekticida, pomoći će i začini

Sve je manje kemijskih sredstava za zaštitu stabala od drvenara. Ali, može pomoći i kombinacija začina. Evo recepata kako se riješiti štetnika

Kako se riješiti drvenara? Osim insekticida, pomoći će i začini
Foto: Bojan Kecman
  • 872
  • 75
  • 0

Prošla godina bila je povoljna za napad drvenara, Xyleborus dispar. Ovja štetnik udomaćio se u domaćim voćnjacima, a najviše mu odgovaraju stresni uvjeti kojih je svake godine sve više. 

U povoljne uvjete za pojavu drvenara spadaju suša, posebno u smjeni s kišnim razdobljima, višak vode koji može dovesti do asfiksije korijena, česta upotreba herbicida, izmrzavanje i tuča. Zbog toga dolazi do slabljenja stabala i lakšeg prodora štetnika. 

Na stablima prisutne gljivice

Štetu čine ličinke koje se razvijaju unutar debla, nekoliko dana nakon ubušivanja odraslog imaga, odnosno, ženke koja prezimljava u zemlji i počinje letjeti na stabla početkom ožujka, najčešće kad su temperature od 15 do 20 stupnjeva. 

Najlakše se uoči po rupicama

Da je drvenar u deblu, najlakše se uoči po rupicama promjera do dva milimetra, iz kojih izlazi bijela piljevina. Kroz te otvore kasnije, tijekom kasnog ljeta, nakon parenja lutki, novorođene ženke, napuštaju stabla i odlaze na prezimljavanje. Također, na stablu se mogu primijetiti bijele gljivice, Ambrosia spp, koje se nalaze na površini stabla.

Prisustvo gljivica završni je čin u propadanju stabala koja se moraju, u tom slučaju, posjeći i iznijeti iz voćnjaka. Rupice od drvenara mogu se vidjeti do prvih ramenih grana, dok se u gornjim dijelovima krošnje, uglavnom vide simptomi napada drvotočca.

Sve manje kemijskih sredstava za zaštitu

Stabla voćaka mogu se nositi s napadom drvenara, pod uvjetom da su u dobroj kondiciji i da imaju dosta vode, jer u tom slučaju može doći do propadanja ličinki. Druga opcija je da se u rupice ubrizgavaju insekticidi koji djeluju parama, ali ih je sve manje u posljednje vrijeme, zbog zabrane njihovog korištenja.

Umjesto njih može se koristiti voda u kojoj su potopljeni cimet, češnjak, čili papričice i papar, ili kombinacije ovih začina. Voda se ulije u špricaljku koja se stavi u vrh rupice. Drvenar ne podnosi ove mirise i isto može doći do uginuća ličinki u deblu.

Drvenar ne podnosi mirise začina

Još jedna opcija je etilni alkohol, jabučni ili obični ocat koji se dodaje u plave, plastične bočice koje se pri dnu, na visini od dva prsta probuše čavlom na dva do tri mjesta. Kroz te rupice ženka biva privučena mirisom i ne može, nakon ulaska, izaći van. 

Pojedini voćari postavljaju i crvene, ljepljive trake, ali njihova efikasnost nije zadovoljavajuća zbog lakog ispiranja ljepila uslijed oborinna. I frezanje oko stabala tijekom jeseni može smanjiti napad štetnika u proljeće naredne godine.

Dakle, ako se žele spriječiti štete od drvenara, najvažnije je da je voćka zdrava, da se dobro hrani i štiti što je god moguće više od nepovoljnih okolišnih uvjeta. 


Tagovi

Drvenar Asfiksija korijena Amrosia spp Crvene ljepljive trake Etil alkohol Frezanje


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.