Pretraga tekstova
Imajući u vidu da su biljke mlade, ako se ne tretiraju poslije tuče, lako može doći do njihovog propadanja. Kako im pomoći da prežive?
Nestabilne vremenske prilike tijekom proljeća često dovode do šteta u vidu tuče, u nasadima tek posađenih borovnica.
Borovnice, kad su grmovi stariji, lakše mogu izdržati udar komadića leda po granama ili listovima. Ako su grmovi mladi i tek posađeni, može doći do propadanja jer, prije svega, korijen nije na dovoljnoj dubini da može crpiti hranjive tvari koje će olakšati šok izazvan oštećenjem grana i listova.
Oštećenjem listova može doći do nekroze ostatka tkiva, opadanja preostale lisne mase i sušenja biljaka. Isto tako, oslabljena stabla postaju i lak plijen za kukce, posebno gusjenice raznih vrsta sovica koje izgrizu mlado lišće.
Da bi se ublažili simptomi biljkama je neophodno pružiti ishranu u vidu dodavanja dušika, kako bi se potaknuo rast nove lisne mase, zatim kalijaa koji pomaže u borbi protiv stresa, kao i korisne mikroorganizme, slobodne aminokiseline i bakterije koji biljke opskrbljuju pristupačnim oblicima dušika i fosfora. Mogu se dodati i auksini jer potiču diobu stanica, rast listova i bočnog korijenja.
Na tržištu postoje ovakvi preparati koji su, uglavnom, organski i mogu se koristiti u ekološkoj proizvodnji, a osim njih, da bi se spriječilo truljenje lisne mase, mogu se koristiti i fungicidi na bazi piraklostrobina, boskalida, ciprodinila, pirimetanila i slično.
Prskanja je, nakon tuče, neophodno obaviti u barem dva tretmana, u roku od sedam dana i još jednom ponoviti u roku od 10 dana, nakon zadnjeg tretmana. Na taj način biljke će imati više šanse za oporavak od stresa.
Treba imati u vidu i insekte, posebno ako su nasadi u blizini šuma, jer mnoge gusjenice koje grizu listove drveća u šumi, rado prelaze na grmove borovnica. Da bi ih odvratili mogu se koristiti sredstva koja svojim mirisom sprječavaju ishranu, kao što je npr. Neem ulje koje se također može koristiti u ekološkoj proizvodnji.
Tagovi
Borovnice Fungicidi Auksini Neem ulje Grad Dioba stanice
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 3 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Damir Senjan
prije 13 sati
Čekati da naleti sljedeča tuča, evo kao danas u Slavoniji. Pa prodaješ ledomlat sneba. Bit će ovo žarka i neizvjesna godina za cijelu Hrvatsku sa isčekivanjem dali će se išta brati ili po kojim cijenama prodavati onoga koga ne zahvati tuča. Cijene svaki dan padaju bolje nego ova današnja uvodna tuča u Slavoniji.