Pretraga tekstova
Zbog ekstremnih vremenskih uvjeta, očekuje se da će ovogodišnji prinos kestena u Grčkoj pasti na samo polovicu prosječnog u posljednjih pet godina. U selima na jugoistoku zemlje situacija je još teža, s gotovo potpuno ugroženom proizvodnjom
U Grčkoj, jednoj od najvećih svjetskih proizvođača kestena, jedan od uzgajivača ovoga voća, Anestis Altinis ima problema s ovogodišnjim urodom. Nakon mjeseci vrućina i suše, većina plodova je nedozrela. U njegovom selu Kissos, na planini Pelion, očekuje se pad proizvodnje od čak 90%, prenio je Reuters.
U 2022. godini, samo su Španjolska i Turska ostvarile veći prinos kestena u ljusci u Europi. Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), prosječni prinos te godine u Grčkoj iznosio je 38,571 kg po hektaru, dok je u Španjolskoj bio 45,243 kg/ha, a u Turskoj čak 57,532 kg/ha.
Zbog ekstremnih vremenskih uvjeta, očekuje se da će prinos u Grčkoj ove godine pasti na oko 15.000 tona, što je polovica prosječnog u proteklih pet godina, otkrio je profesor pomologije na Sveučilištu Thessaly, George Nanos.
Altinis, koji je treća generacija proizvođača kestena, ističe kako ne pamti ovako lošu sezonu te iako je kraj sakupljanja blizu još uvijek nisu sazreli. Većina ih se izvozi u Europu, uključujući i jugoistočni dio, a namijenjen je kulinarstvu i slastičarstvu.
Pad proizvodnje uslijedio je nakon rekordno toplih zimskih, a onda i ljetnih mjeseci u toj zemlji. U Thessalyju, gdje se odvija četvrtina grčke poljoprivredne proizvodnje, uključujući kesten, neka područja nisu vidjela kišu više od godinu dana nakon razarajućih poplava u rujnu 2023.
"Ove godine situacija je tragična", dodaje Nanos, naglašavajući da su mnoga stabla nepovratno uništena ili teško oštećena, a proizvodnja minimalna. Ozbiljno su pogođene i trešnje, jabuke i orasi. Kako kaže, to je zabrinjavajuće jer poljoprivreda čini petinu izvoza ove zemlje, a ekonomija se još oporavlja od dugotrajne krize.
Prema informacijama Grčke središnje banke, predviđa se porast cijena poljoprivrednih proizvoda zbog klimatskih promjena, uz očekivani godišnji utjecaj na BDP od preko 1%, što je znatno više od dosadašnjeg prosjeka.
Za farmera Altinisa, sakupljanje kestena s djedom oblikovalo je njegovo djetinjstvo i odredilo mu budućnost. No, pad proizvodnje tjera ljude iz sela. Pozvao je vlasti da pruže pomoć u osiguranju navodnjavanja, upozoravajući da bi stanovnici u suprotnom neka područja mogli napustiti. "Ako ne proizvode kestene, sela će se smanjiti, planina će biti napuštena", zaključio je.
Tagovi
Pitomi kesten Grčka Anestis Altinis Klimatske promjene Suša Uzgoj kestena Organizacija za hranu i poljoprivredu FAO Uzgoj kestena
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/