Pretraga tekstova
Velike štete na nasadima jagoda
Unatoč zaštiti pod mini-tunelima popularno zvanima "španjolci", udari mraza 02.travnja, a naročito 10.travnja, nanijeli su ogromne štete nasadima jagoda na većini plantaža Srijemsko-slavonskog područja, Vukovarsko-srijemske županije.
Prosječne štete kreću se oko 30 %. Preciznije na svakom grmu ranih sorti propali su prvi, najkrupniji cvjetovi, koji prvi i sazrijevaju, te donose najvišu cijenu.
Ukoliko je nasad veličine jednog hektara, šteta se može procijeniti na desetak tona jagoda.
Na lošijim položajima zabilježene su rano jutarnje vrijednosti od -6° C.
Zadruzi Panonicus javljaju se pojedinačni proizvođači iz Županje, Privlake, Nuštra, Vinkovaca dijeleći loše vijesti s ostatkom Hrvatske.
Srećom, neke mikro-lokacije su izbjegle ovako snažne udare mraza pa su štete na njima vidljive, no količinski zanemarive.
Nadajmo se da će štete na jagodama kao i zimske štete na ostalim voćnjacima biti dovoljni alarm za proglašavanje elementarne nepogode, evidenciju teške gospodarske godine te apel Vladi RH da pomogne i našoj županiji.
Autor: Željko Maršić
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !