Pretraga tekstova
To će zahtijevati upotrebu modernih, internetskih tehnologija. Kupac na internetu naruči robu i mi mu je donesemo na kućna vrata. "Nešto slično kao što radi Todorić, pa nije ni on baš naivan", kaže Šime Žuža.
Kako prodati 500 tona voća i povrća, problem je, ili izazov kako se moderno kaže, s kojim se Šime Žuža iz Podgradine kod Zadra ujutro budi i navečer liježe. I tako 365 dana u godini.
Žuža pod sobom ima 45 hektara trajnih nasada i povrtnjaka, proizvodi jabuke, breskve, nektarine, stolno grožđe, povrće. Veleprodaja i turistička sezona glavni su kanali prodaje. Kroz veleprodaju se pllasira 70% proizvodnje, u turističkoj sezoni Žuža ima štandove u Novalji i na Kolanjskom Gajcu na otoku Pagu. Majka svih pitanja jest kako prodavati ostali dio godine na malo.
"Meni sada na rod dolazi 150 tona jabuke. Najveći dio će se prodati na veliko. Mi smo malo tržište, ne može se razviti tolika maloprodajna mreža. Ono što se ne proda na veliko ići će na malo. U Zadru prodajem na Seljačkoj tržnici, a intenzivno razmišljam o novim kanalima prodaje", govori Žuža i otkriva svoje ideje:
"Kao prvo planiram formirati pokretnu trgovinu. Razmišljam da uključim sina da ju vozi. Odabrani dan u tjednu i u točno određeno vrijeme bio bi uvijek na istom mjestu, kako bi se kupci naučili na nas. Drugi dio je dostava na kućna vrata. To će zahtijevati upotrebu modernih, internetskih tehnologija. Kupac na internetu naruči robu i mi mu je doneseno na kućna vrata. Nešto slično kao što radi Todorić, pa nije ni on baš naivan." Mi ćemo dodati da je Žužina ideja bolja od Todorićeve jer naš Podgrađanin nudi uslugu dostave na kućna vrata.
Drugi dio problema koji Žuža želi što kvalitetnije riješiti trženje proizvoda niske kvalitete. U proizvodnji uvijek ima škarta, jabuka koju ni jedan pošteni trgovac neće prodati ženi koja kupuje voće za svoju djecu. Zbog toga Žuža razmišlja o proizvodnji čipsa od jabuke, a i gleda prema stočarima koji su mu isto interesantni u tom smislu.
"Razgovarao sam s jednim poduzetnikom koji planira otvoriti farmu svinja. Njemu bih prodavao jabuke niže kvaliteta. Nadam se da će otvoriti svoju farmu", kaže Žuža koji tako dokazuje kako svaki proizvod ima svoga kupca, samo na tržište treba gledati širom otvorenih očiju.
Tagovi
Šime Žuža Jabuke Veleprodaja Ivica Todorić Pokretna trgovina Internet Web shop Tržište Tržnica Maloprodajna mreža Seljačka tržnica Proizvodi niske kvalitete
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
marjanka fržop
prije 9 godina
Možete razviti prodaju kroz nekadašnje tradicionalne VOĆARE. Treba potražiti trgovce u obližnjim županijama i razviti mjeru dostave fco mjesto
pege25
prije 9 godina
internet poljoprivreda je danas hit u svijetu .... rođo samo to tu udri toliki tempo i za par godina ima da prdneš u fenjer od umora i hebo ti onda taki život :)