Pretraga tekstova
Većina ozbiljnih voćara opredjeljuje se za jesensku sadnju jer je prijem zajamčen. Uspjeh u voćarskoj proizvodnji umnogome ovisi od pravilnog izbora mjesta za podizanje voćnjaka.
Imajući u vidu prednost jesenske sadnje, najpovoljnije vrijeme za provođenje ove operacije je period od opadanja listova sa sadnica pa sve do ranih mrazeva.
Većina ozbiljnih voćara opredjeljuje se za jesensku sadnju jer je prijem zajamčen. Uspjeh u voćarskoj proizvodnji umnogome ovisi od pravilnog izbora mjesta za podizanje voćnjaka.
Iskustva iz prakse pokazala su da na različitim položajima i zemljištima voćke nejednako uspijevaju tj. svakoj odgovaraju određeni uvjeti sredine. Klimatski faktori imaju veliku ulogu na dobro uspijevanje i plodonošenje. Među njima najvažniji su:
Toplina je čimbenik bez kojega voćke ne bi uspijevale. Bez utjecaja topline voćke ne bi rasle, razvijale se i plodonosile. Svjetlost je neophodna za održavanje i plodonošenje. Pojedine voćne vrste traže dosta svjetlosti da bi dobro uspijevale.
Količina svjetlosti direktno utječe na intenzitet fotosinteze, razvitak krune kao i na zametanje i razvitak plodova.
Vjetar je negativan čimbenik pa iz tog razloga treba birati položaje koji su manje izloženi djelovanjem sjeverozapadnih vjetrova. Vlažnost zraka ima utjecaj na intenzitet transpiracije, dok prevelika vlažnost može negativno utjecati, kako na razvitak korijena, produžavanje vegetacije, tako i na lošiju kvalitetu plodova.
Padaline su vrlo važne za osiguranje obilnih prinosa i plodova dobre kvalitete.
Voda ima najveći utjecaj u otapanju i prenošenju mineralnih tvari i organskih spojeva do svih dijelova voćaka. Također, višak vode u zemljištu može negativno utjecati na razvitak voćaka, jer mali sadržaj kisika uslijed prevelike količine vode i povećanje sadržaja ugljičnog dioksida imaju negativno djelovanje na voćke.
Zemljišta na kojima se planira podizanje nasada poželjno je da su plodna, duboka, rastresita i umjereno vlažna. Zemljišta koja su hladna, laporasta, pjeskovita, a također i ona koja obiluju podzemnim vodama, nisu pogodna. Najpoželjnije je da se nasadi podižu na mjestima gde su prethodno uzgajane okopavine ili strne žitarice. Prije podizanja nasada obavezna je i agrokemijska analiza zemljišta koja će nam dati informaciju o opskrbljenosti zemljišta hranjivim elementima. Ukoliko je potrebno, najpoželjnije je odraditi popravak osobina zemljišta i prilagođavanje za uzgoj određenih voćnih vrsta.
Ima li mogućnosti, popravak obaviti unošenjem organskih gnojiva prilikom rigolanja, a pH vrijednost zemljišta regulira se unošenjem vapna s tim da visoka razina vapna u zemljištu nije pogodan faktor i takva zemljišta se ne preporučuju za podizanje višegodišnjih nasada. Treba se potruditi da prije podizanja nasada negativne čimbenike eliminiramo ili smanjimo njihovo djelovanje na najmanju moguću mjeru jer se nakon podizanja nasada popravci osobina zemljišta teško izvode.
Autor: dipl.inž. Radomir Bušatović, Savjetodavna RS
Tagovi
Jesenska sadnja Voćari Sadnja voćaka Plodonošenje Osobine zemljišta Dugogodišnji nasadi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/