Pretraga tekstova
Više od 200.000 sadnica i podloga trešanja, borovnica i jagoda doći će na tržište iz novoopremljenog laboratorija obitelji Dupljak!
U blizini Osijeka otvoren je ovoga ljeta suvremeno opremljeni laboratorij za proizvodnju in vitro podloga i sadnica različitih voćnih vrsta. Ovaj obiteljski rasadnik Dupljakovih više od 12 godina proizvodi voćni sadni materijal na svom imanju između Sarvaša i Bijelog Brda, svega 10-ak kilometara od granice sa susjednom Srbijom kod Erduta.
"Trenutno u in vitro kontroliranim uvjetima imamo proizvodnju podloge za trešnju - Gisela 5 koja je namijenjena tržištu regije. Sadnice su virus-free, a čitava proizvodnja se odvija u strogo kontroliranim i sterlinim uvjetima", upoznaje nas Senad Dupljak, inženjer voćarstva i dugogodišnji voćar te pojašnjava način proizvodnje, "uzimamo pupove od matičnih biljaka našeg rasadnika i umonožavamo ih metodom mikropropagacije u kontroliranim uvjetima. U ovogodišnjem ciklusu cilj nam je proizvesti 200.000 sadnica i podloga spremnih za isporuku našim kupcima."
Veći dio njihove proizvodnje odnosi se na poznate kupce, odnosno njihove investicije u podizanje nasada. Supruga Snježana Dupljak profesor je biologije i kemije te vodi posao proizvodnje u laboratoriju: "Puno smo investirali u izgradnju i opremanje laboratorija; tu su sterilizator, laminarna komora, klima komore, pročišćivači vode, vage i razni mjerači vlage, kiselosti i sl. Sve što nam treba da proizvedemo vrhunski sadni materijal prema zahtjevnim EU kriterijima. Ukupna investicija u samo u laboratorij kreće se na razini od pola milijuna kuna."
Prateći stanje na tržištu sadnog materijala u voćarstvu odlučili su fokus vlastite proizvodnje staviti na trešnje, borovnice i jagode iz brojnih razloga. Danas njihove sadnice nalaze kupce u čitavoj regiji.
"Uz in vitro proizvodnju, u rasadniku imamo i višegodišnje sadnice borovnice sorti Blue Crop i Duke, trešnje sotri Kordia, Regina i Skeena te jagode. Prema meni dostupnim podacima sa 40.000 sadnica borovnice danas smo najveći rasadnik te vrste u Hrvatskoj", kaže Senad.
Troškovi proizvodnje rastu s utrošenim vremenom pa se tako kreću i cijene sadnog materijala - primjerice jednogodišnje sadnice borovnice mogu se kupiti već po cijeni od 14,00 kuna + PDV. Dok velika i razgranata trogodišnja sadnica te iste biljke košta i do 40,00 kuna + PDV. Za veće količine postoji posebna rabatna skala, a dinamika isporuke posebno se ugovara.
Više informacija zainteresirani kupci mogu pronaći na njihovim internetskim stranicama na adresi http://www.labplant.hr/
Fotoprilog
Tagovi
Senad Dupljak Snježana Dupljak Sadnice In vitro Laboratorij Rasadnik
Autor
Više [+]
Jedan od osnivača Agrokluba. Bavi se organizacijom, razvojem novih proizvoda i rješenja, a s vremena na vrijeme, u trenucima inspiracije nešto i napiše :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/