Pretraga tekstova
Šljive su specifične po tome što su prilično zanemarene kao voćna vrsta, iako potpuno nepravedno budući je naše područje pogodno za uzgoj, imaju vrlo široku primjenu u kućanstvu i jako su zdrave kao svježe. Vrlo su jak diuretik i imaju odličan utjecaj na sve probleme sa probavom, istaknuo je vlasnik OPG-a Mladen Čižmešija.
OPG Čižmešija iz Koprivnice postoji od 2010 godine. U posao s voćem i povrćem krenuli su sasvim slučajno, zbog želje za promjenom posla. Prvo se pojavila želja za promjenom, a zbog raspoložive obiteljske zemlje krenuli su u sadnju voćnjaka šljive i aronije te podizanje prvog od današnjih 3 plastenika.
Šljive su zasađene na površini od 0,85 ha, 525 stabala. Imaju zasađenih 5 različitih sorti koje prema vremenu dozrijevanja sukcesivno beru oko 2 mjeseca. U punom rodu očekuju 15 do 18 tona ploda, ukoliko ne bude smrzavanja ili drugih prirodnih nepogoda kao prošle i ove godine.
"Šljive su specifične po tome što su prilično zanemarene kao voćna vrsta, iako potpuno nepravedno budući je naše područje pogodno za uzgoj. Imaju vrlo široku primjenu u kućanstvu i jako su zdrave kao svježe. Vrlo su jak diuretik i imaju odličan utjecaj na sve probleme s probavom", istaknuo je vlasnik OPG-a Mladen Čižmešija.
U stalnoj ponudi imaju sušene šljive bez koštica, koje suše sami, a za što su posebno investirali i u solarnu sušaru. Također u ponudi imaju i smrznute šljive iz njihove hladnjače, pogodne za knedle sa šljivama ili kolače, tako da osiguravaju ponudu tijekom cijele godine. U pripremi je i čisti sok od šljiva, bez dodanog šećera i konzervansa, a razmišljaju i o drugim oblicima prerade koji su još u ispitivanju.
"Šljiva je nešto manje zahtjevna u odnosu na neke druge komercijalne vrste voća, u smislu zaštite od bolesti i štetnika, ali ipak i sa šljivom ima puno posla", kaže Čižmešija.
"Aronija je jedan od najjačih poznatih antioksidansa među voćem, a blagotvorno djeluje na rad svih unutarnjih organa pa tako regulira krvni tlak, razinu šećera i štetnog kolesterola u krvi, podiže imunitet i pomaže izlučivanju teških metala iz tijela. Našu aroniju beremo tek kad postigne visoku koncentraciju suhe tvari (iznad 26 Bx), što je i garancija visokokvalitetnih krajnjih proizvoda, odnosno matičnog šoka i sušenog zrna", naglašava Mladen Čižmešija.
Informacije o njihovim proizvodima mogu se pronaći na njihovoj web stranici, facebooku, povremeno i u tiskovinama, a bilo ih je i u televizijskim emisjama.
Najbolji proizvod od šljive kaže Mladen Čižmešija je svakako sušena šljiva zbog vrlo široke primjene. Naime, suhe šljive zadržavaju sve hranjive nutrijente i nakon procesa sušenja te predstavljaju pravu zdravu energetsku bombu. Sadrže puno vlakana te pomažu u problemima s probavom, odnosno zatvorom. Sadrže i vitamin K koji je važan kod normalnog zgrušavanja krvi. Bogate su i kalijem koji poizitivno utječe na pravilno funkcioniranje srca te zdravlje kostiju, ali i vitamin A, koristan za imunološki sustav u cjelini.
"Naši kupci su veoma zadovoljni kako našim svježim proizvodima, tako i prerađevinama, a najbolji pokazatelj je to da nam se stalno vraćaju i pronalaze nas preko interneta ili direktnim kontaktom na koprivničkoj tržnici", ističe Mladen Čižmešija.
Savjet onima koji se žele baviti ili se bave uzgojem šljiva, poručuje Čižmešija, je da ne kreću u proizvodnju ako je glavni motiv u pozadini državni poticaj i ako ne računaju s puno rada.
Fotografije: Privatna arhiva OPG-a Čižmešija
Tagovi
Opg Cizmesija Koprivnica Plastenika Sorti Vocna vrsta Sljive Mladen Cizmesija Susene sljive bez kostica Solarna susara Visoka koncetracija suhe tvari Susena sljiva Koprivnickoj trznici
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/