Pretraga tekstova
Na taj bi način Vukovarsko-srijemska županija, koja u cijelosti financira cijeli postupak certifikacije, uskoro trebala dobiti prve poljoprivredne proizvođače s certifikacijom proizvoda prema GLOBAL GAP standardu
Jedanaest vukovarsko-srijemskih proizvođača jagoda s područja Vinkovaca, Nuštra i Cerića, okupljenih u Zadrugu voćara i povrtlara "Panonicus" iz Nuštra, započeli su s postupkom certifikacije proizvodnje. Na taj bi način Vukovarsko-srijemska županija, koja u cijelosti financira cijeli postupak certifikacije, uskoro trebala dobiti prve poljoprivredne proizvođače s certifikacijom proizvoda prema GLOBAL GAP standardu.
"Ovim certifikatom želimo doći do standardizacije našeg proizvoda, osigurati sljedivost proizvoda, otvoriti mogućnosti unapređenja tehnološkog procesa i povećati konkurentnost na tržištu", rekao je predsjednik Nadzornog odbora Zadruge "Panonicus" Željko Maršić dodajući kako je certifikat GLOBAL GAP prepoznat na tržištu Europske unije (EU), kojem bi se Hrvatska trebala pridružiti s 1. srpnjem, te otvara mogućnost plasmana jagoda na to tržište.
Također je naveo kako 11 proizvođača jagoda u zadruzi raspolaže s ukupno 4,5 do 5 hektara poljoprivrednih površina te ostvare godišnje proizvodnju od oko 100 tona jagoda.
Inače, GLOBAL GAP je nedržavno tijelo koje postavlja dobrovoljne standarde za certifikaciju poljoprivrednih proizvoda po cijelom svijetu. Za cilj ima uspostavljanje jedinstvenog standarda za Dobru Poljoprivrednu Praksu (Good Agriculture Practise - GAP) s različitim proizvodnim primjenama koje se mogu uklopiti u poljoprivrednu proizvodnju na cijelom svijetu.
GLOBAL GAP postavlja zahtjeve prema proizvođaču za sve procese na poljoprivrednom dobru od nabave sadnog materijala (sjemena) i pripreme tla za sjetvu do krajnjeg neprerađenog proizvoda. Norma uključuje implementaciju najboljih tradicionalnih metoda obrade tla, uzgoja otpornih sorata, primjenu odobrenih pesticida i mineralnih gnojiva u minimalnim količinama.
Svrha primjene ovog sustava je jačanje povjerenja kupca u kvalitetu i zdravstvenu ispravnost poljoprivrednih proizvoda, smanjenje negativnog utjecaja poljoprivrede na okoliš te osiguranje uvjeta za sigurnost zaposlenih u poljoprivredi, ustvrdio je pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj Vukovarsko-srijemske županije Andrija Matić naglasivši kako su proizvođači jagoda prvi voćari u Vukovarsko-srijemskoj županiji koji su krenuli u postupak ishođenja GLOBAL GAP standarda.
Prema riječima Slavena Aljinovića, vlasnika savjetodavnog obrta "Moć Zemlje", koji hrvatskim voćarima pomaže u ishođenju GLOBAL GAP certifikata, do sada je tim standardom u Hrvatskoj obuhvaćeno 1200 hektara poljoprivrednog zemljišta pod različitim voćnim kulturama.
Očekuje se kako bi jedanaest vukovarsko-srijemskih voćara, uključenih u postupak certifikacije proizvodnje, certifikate mogli ishoditi već za oko četiri mjeseca jer već sada zadovoljavaju dobar dio traženih standarda.
Autor: Alen Kuns
Tagovi
GLOBAL GAP Jagode Certifikat EU standardi Održiva poljoprivreda Poljoprivredni proizvodi
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊