Radi zanemarivanja činjenica i specifičnosti proizvodnje jabuka i mandarina, glavnina proizvođača, neće moći ostvariti pravo na potporu, ističu iz Hrvatske voćarske zajednice
"Zbog propusta i ignoriranja administracije čak 90 posto voćara neće dobiti pomoć za štete od suše iz 2024. Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i šumarstva ignorira i očito nema sluha, jer nije usvojilo niti jedan dosadašnji konstruktivan prijedlog voćara“ istaknuo je Branimir Markota, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice (HVZ).
Upravo je zato HVZ uputila pismo premijeru Vlade RH Andreju Plenkoviću u kojem od njega traže pomoć te hitan sastanak, vezano za problematiku diskriminacije koju trpe proizvođači voća
"Za štete od suše namijenjeno je ukupno 53 milijuna eura, dok je štete kod voćara - najmanje 15 milijuna“, ističu.
Voćari izražavaju veliko nezadovoljstvo, sadržajem netom završenog e-Savjetovanja vezanog uz "Nacrt pravilnika u provedbi državne potpore za proizvođače u sektorima voćarstva i ratarstva", te objavljenim Javnim pozivom za podnošenje prijava za Mjeru 23 – "Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima koji su posebno pogođeni prirodnim nepogodama", ali isto tako i potpunim izostankom suradnje sa sektorom voćarstva tijekom pripreme istog.
"Radi potpunog zanemarivanja činjenica i specifičnosti proizvodnje jabuka i mandarina, glavnina proizvođača nažalost uopće neće moći ostvariti pravo na potporu, dok je u istom trenutku paradoksalno da je namjena ovog programa upravo pomoć voćarima koji su zaista pretrpjeli štetu u svojoj proizvodnji i koja je lako dokaziva kroz primjerice, količine industrijske jabuke i bačene mandarine“, kaže Markota.
HVZ podsjeća kako je prošle godine sve voćare u Republici Hrvatskoj zadesila velika šteta od suše i kontinuiranih toplinskih valova koji su trajali od početka srpnja do polovice rujna. Visina temperatura i trajanje istih su bile ekstremne da bi ih voćke mogle podnijeti bez oštećenja plodova.
"Plodovi su u velikoj mjeri tijekom kolovoza i rujna, a nakon dugotrajne suše, opadali sa stabala, tako da je oko 40 posto umjesto u klasama za svježu prodaju trgovačkim lancima bačeno ili završilo kao industrijska jabuka. Kod mandarine je pak zbog suše bačeno ili završilo u industriji nekoliko tisuća tona“, napominje.
Navode argumente i činjenice voćara koji nisu usvojeni, pri čemu posebno ističu da veliki broj općina i županija uopće nije proglasila prirodnu nepogodu zbog raznih administrativnih, vremenskih ili drugih razloga i ograničenja, a što apsolutno ne znači da proizvođači voća, a posebno jabuka nisu imali i tamo ogromne štete.
"Već dulji niz godina sektor voćarstva suočava se s ozbiljnim problemima, o čemu smo više puta konstruktivno izvještavali Ministarstvo poljoprivrede, posebice tijekom berbe, predlažući ciljanje i pravedne mjere potpore. Unatoč našim prijedlozima, koji su rezultat intenzivnog rada, nijedan nije usvojen, što dodatno doprinosi zabrinjavajućem padu proizvodnje voća", zaključuje.
Tagovi
Autor
Matko Nikolić
prije 42 minute
Zato što ministra zanima samo slavonija
SASA FRANIC
prije 2 sata
odmah premijeru ?? a zasto preskacu ministra ???