Pretraga tekstova
Radovi u voćnjaku
Sve se češće može čuti kako voćari nakon što u jesen poberu plodove sa stabala primjenjuju tretiranje s otopinom uree ili dušika. Zašto se to radi i na koji način pojasnio nam je Stjepan Markešić, voćar iz okolice Bjelovara.
- Prskanje ureom obavljam u jesen prvenstveno zbog defolijacije, odnosno odstranjivanja lišća sa stabala. Najčešće i najviše tretiram stablo jabuke jer njihovo lišće pada kasnije od, primjerice, višanja - kaže Markešić.
Na višnji, kaže on, lišće krene padati već u kolovozu i rujnu, dok jabukama, zbog folijarnih prihrana, vegetacija traje duže, a list na granama ostaje do kasno u jesen.
Kada nastupi smrzavica, ledena kiša i snijeg, grane postaju teže i one se lome. Sve to naredne godine dovodi do manjeg uroda, a upravo se prskanjem ureom omogućuje da list brže otpadne.
- Prskanje se obavlja na način kojim se radi kemijska zaštita, znači u prskalicu se ulije voda i doda se urea. Postotak uree varira od pet do sedam posto, no ne može se pogriješiti ni ako se stavi deset posto - pojašnjava Markešić koji ove jeseni u svom voćnjaku u Pavlin Kloštru planira ureom tretirati oko dvije tisuće stabala jabuka. Nakon tretiranja list će početi padati već nakon dva tjedna, a osim što se čistim dušikom pospješuje padanje lista s grana, njegova razgradnja je znatno brža, što dovodi i do stvaranja većeg i boljeg humusa. Inače, dušik iz lišća vrlo se brzo usvaja i premješta u drvenaste dijelove i korijen, a veća koncentracija dušika voćkama u proljeće omogućuje brži i intenzivniji start, kao što je bubrenje pupova i bolji porast mladica. Jednako tako, primjenom uree smanjuju se i neke bolesti, kao što su gljivične bolesti i krastavost.
Autor: ik
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰