Pretraga tekstova
EU je prije dvije godine ukinula uvozne kvote za šljive iz Moldavije. Oni su ih premašili za četiri puta, a imaju potencijala i za rast
Moldavske šljive pokrivale su 25 posto tržišta Europske unije u 2023., a njihov izvoz dosegnuo vrijednost od 35 milijuna eura, piše East Fruit.
EU je prije dvije godine ukinula uvozne kvote za sedam poljoprivrednih proizvoda iz Moldavije, uključujući i šljive.
Potpredsjednik vlade Dumitru Alaiba, ministar gospodarskog razvoja i digitalizacije izjavio je da su njihovi voćari uzgojili, preradili i izvezli u EU 60.000 tona šljiva, čime su učetverostručili prethodnu kvotu od 15.000 tona.
"Ne samo da smo četiri puta premašili svoje ciljeve, već imamo i potencijal za daljnji rast. Ovo postignuće potvrda je marljivih napora naših građana i naglašava međunarodnu potražnju za visokokvalitetnim moldavskim proizvodima", poručio je Alaiba dodajući da je njihov cilj poticati gospodarstvo u kojem poduzetnici imaju otvoren pristup tržištu i prilike za globalno natjecanje.
"Naši svakodnevni napori usmjereni su na postizanje reformi, osiguravanje financiranja i prodor na nova tržišta. Puno toga možemo postići", zaključio je.
Statistika pozicionira EU kao najvećeg trgovinskog saveznika Republike Moldavije, zaključuje East Fruit.
Kada je riječ o globalnoj proizvodnji, prema platformi World population review, s gotovo 7 milijuna tona Kina je najveća, daleko ispred ostalih zemalja. Pokriva gotovo 50 posto svjetske ponude tog voća.
Rumunjska je na drugom mjestu s oko pola milijuna tona. Šljiva u toj zemlji ima kulturološko i povijesno značenje i čini oko 45 posto ukupne proizvodnje voća.
Na trećem je mjestu SAD gdje se proizvodi do 390.000 tona godišnje, a većina ih dolazi iz Kalifornije.
Četvrto mjesto zauzima Francuska, a slijedu ju Čile. Na šestom je mjestu Srbija, a iza nje su Argentina, Turska, Španjolska i Iran.
Prema podacima iz 2021., Moldavija je bila na 14. mjestu sa 136.100 tona.
Tagovi
Proizvodnja šljiva Moldavija Moldavske šljive Uvoz šljiva Najveći proizvođač Kina
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?
Matko Nikolić
prije 11 mjeseci
Ja imam 11 sorti. Barem od 1.6 do 1.9.Najranija je Red beauty, pa black beauty,pa č. rana,pa black amber,pa č. Lipotica,pa Nada,pa č. najbolja,pa black diamond,pa strnley,pa grosse felicija,pa Petra. Za stolnu upotrebu najbolje su č.rana,black diamond I grosse felicija
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
U Hrvatskoj većina starih nasada šljiva , bili su za rakiju ! Na žalost izumiranjem sela u velikoj mjeri izumrli su i takvi šljivici ! Najstarija šljiva koju imam je vjerovatno oko 100 godina ! Američke sorte i srpske su uglavnom za druge namjene ! Životni vijek Stenly je oko 20 godina jer joj trunu grane , super je rodna sorta ! Srpska čačanska rodna , dobra je i za rakiju , samo manje otporna na minuse u odnosu na Stenly , bar na mojem položaju ! Kalifornijska plava odlična stolna sorta , ima najsitniju košticu - sjemenku od šljiva ! Rut gešteter rana sorta !Za one koji vole šljive , sađenjem 5 sorata koje različito sazrijevaju , možete imati plodove u vremenskom razdoblju , oko 60 dana !