Pretraga tekstova
Poljoprivredni proizvođači često prave grešku u prvim godinama uzgoja.
Borovnica će zbog klimatskih promjena koje ugrožavaju uzgoj jezgričavog i koštičavog voća, u narednom razdoblju biti među najzastupljenijim voćnim vrstama. Donosi visok profit, izbjegava kasne mrazeve, a i otkupna cijena joj je visoka. Međutim, osjetljiva je na pH vrijednost zemljišta i zato bi trebalo obratiti pažnju na ishranu i navodnjavanje.
Kao i kod drugog voća i ovdje bi trebalo pripaziti na nekoliko činjenica. Prije svega, u pitanju je biljka s najjednostavnijim korijenovim sustavom. Drugim riječima, korijen je najviše razvijen do dubine od 40 centimetara, a zemlja u kojoj se nalazi mora biti kisele reakcije (pH od 3,5 do 4,2 ), mrvičaste strukture, dobro opskrbljena vodom i bez korova.
Iako, dokazalo se da ovaj usjev uspijeva i pri pH vrijednosti od 5. Dakle, budući da joj je korijen plitak, lako apsorbira hranjiva i sve što se baca ili prolije oko njega.
Poljoprivredni proizvođači često prave grešku u prvim godinama uzgoja jer s ureom znaju zaliti zemlju oko tek posađenih sadnica. To je veliki propust jer se ovo hranjivo dodaje tek u drugoj godini, a ne u prvoj, odnosno neposredno poslije sadnje. Korijen je plitak i može doći do njegovog "pregorjevanja" jer gnojivo sadrži 46 posto dušika.
Zato se prije same sadnje mora vidjeti koliki je pH zemljišta. Ako je ispod pet dodaje se urea, a ako je iznad, koristi se amonijev sulfat. Najbolje je hranjiva staviti prije sadnje, a ne poslije nje. Nakon sađenja u proljeće poželjno je dodati 50 do 60 grama KAN-a po jednoj sadnici jer borovnica voli dušik, ali ne u velikim količinama.
Ako ste posadili ovu voćku u jesen, a na proljeće dodali ureu, odnosno zalili biljku, vrlo lako može doći do njenog sušenja. Kako bi koliko toliko spriječili sušenje, jedina opcija je obilnije zalijevanje sadnica vodom jer se urea brzo ispire iz tla. Međutim, obratite pažnju da usjev nakon zalijevanja ne leži u vodi jer će se tako dodatno ubrzati sušenje.
Zato se prilikom sadnje biljke stavljaju na gredice, humke, u cilju bržeg otjecanja suvišne vode. Dakle, zalijevajte borovnicu svaki dan, barem jedan tjedan i pratite stanje biljke. Odrežite osušene dijelove pa ukoliko se sušenje ne nastavi - voćka je spašena.
Tagovi
Uzgoj borovnice Gnojidba borovnice Kisela reakcija Zalijevanje borovnice Urea
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !