Pretraga tekstova
Voćnjaci ostali bez marelica, propadaju kruške i breskve
Pitomi obronci Papuka i Krndije, koji su lani dali rekordan urod voćarskih kultura, ovu će godinu pamtiti kao izrazito tešku. Dok lozi prijete plamenjača i pepelnica, od bolesti i štetnika kojima pogoduju vremenske neprilike moraju se u svojim nasadima braniti i voćari.
- Ovo je uzoran mladi nasad šljive koji je lani dao svoj prvi rod, i to odličan, osam tona po hektaru. Za sada je u dobroj kondiciji, no sasvim je neizvjesno što će se dogoditi do same berbe jer je oplodnja u doba cvatnje zbog niskih temperatura i stalnih kiša bila slaba. Uroda će biti upola manje nego lani i to se već sada vidi po količini zelenih plodova - kaže Ivica Pezerović iz Kaptola te napominje kako je svu zaštitu i gnojidbu u voćnjaku provodio prema preporuci stručnjaka, no niske temperature i dugotrajna kišna razdoblja učinili su goleme štete na osjetljivim stablima i plodovima marelice, kruške, breskve, čiji plodovi pucaju i propadaju. I dok se breskva i kruška, primjerice, pravodobnim tretiranjem i pojačanom zaštitom još mogu donekle spasiti, marelica je potpuno podbacila i od uroda se ništa ne može očekivati.
Kiše su pogodovale razvoju bolesti, a potom nagle sparine pravoj najzedi štetnika. Čak je i u intenzivnim nasadim jabuka, gdje se zaštitom tretira i desetak puta, teško suzbiti fuzikladij, čađavu krastavost. Zbog toga jabuka neće dati prvoklasan i tražen izgled ploda.
- Većina naših proizvođača koristila je potrebna zaštitna sredstva prema preporukama struke, no malo je toga vrijedilo jer su kiše prečesto i obilno padale ispirući zaštitu na voćki. Nerijetko je rezultat zaraza kao da voćnjak i nije tretiran - kaže Ivica Han, viši savjetnik u županijskoj ispostavi HZPSS-a, upozoravajući kako su upravo svibanj i lipanj kritični kada je riječ o voćnjacima pa se novim prskanjima pokušalo izvući situaciju.
Čim se prosušilo blato i povukla voda, u vinograde su također krenule prskalice. S kišom i poslije visokim temperaturama na lozu dolaze plamenjača i pepelnica. Bujice su velike štete nanijele mladim tek podignutim nasadima, a još su više štete prouzročili vjetrovi koji su lomili lozu. "Urotile su se i loša godina i teška ekonomska situacija. Većina nas ima u podrumu zalihe vina koje zbog krize ne može prodati”, kaže Petar Majetić, vinar i vinogradar iz Venja, dodajući kako ih dodatno ubija i prevelik uvoz vina. Hoće li im država i kako pomoći da teškoće prebrode, nitko ne zna.
Autor: Julijana JANKOVIĆ
Tagovi
Voćarstvo Voćnjak Vinograd Bolesti Štetočine Zaštita voćnjaka Štete Kiša
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
plodovizemlje
prije 14 godina
korisnici Plants Protector Thiofera nemaju u voćnjacima takvih problema s plamenjačom a niti s a stresom zbog vremenskih (ne)prilika
plodovizemlje
prije 14 godina
preventiva protiv bolesti i stresa voćaka moguća je i učinkovita s plants protector thiofer,