Pretraga tekstova
Berba je odrađena u samo šest dana, moštovi već fermentiraju i već imamo nešto što bi se skoro pa moglo nazvati mladim vinom, kaže enolog PZ Vrbnik Marinko Vladić
Prava je umjetnost postignuće vrbničkih vinogradara koji su unatoč nepovoljnim vremenskim prilikama kakve su vladale ove godine, uspjeli dobiti dobar i zdrav urod, rekao nam je jučer, na samom zaključenju berbe grožđa enolog Poljoprivredne zadruge Vrbnik Marinko Vladić. I sama berba prošla je u izuzetno dobrom ozračju, ali i uz povoljne meterorološke uvjete. Iako su prognoze za protekli tjedan govorile o lošem i kišovitom vremenu, čini se da smo imali pomoć »odozgo« pa su naši vinogradari berbu odradili u upravo idealnim uvjetima, uz sunčano i ne pretjerano toplo vrijeme, dodao je Vladić napomenuvši kako je prerađeno grožđe, odnosno od njega dobiven mošt »na ulazu« bio idealne temperature. Zadružni su tankovi puni pa i tamošnji vinari sad napokon pronalaze vremena za ležernije ćakule i prognoze.
- Grožđe je bilo zdravo, gotovo da uopće nismo nalazili truleži, a jedino što donekle remeti idilu nešto su niže razine šećera u moštu. Ipak, ni to nije problem jer je žlahtina po prirodi lagano, pitko vino voćnih aroma - karakteristika koje ni ove godine neće izostati, složili su se Vladić i Slavko Zahija, upravitelj PZ Vrbnik - najveće vinarije na otoku Krku iz čijih podruma izlaze tri četvrtine vrbničkih vina. Kažu kako je ovogodišnji urod u odnosu na berbu 2009. godine za oko 4 posto lošiji. U podrumima PZ-a proteklih je dana prerađeno 89 vagona žlahtine. Lani smo uspjeli skupiti 93 vagona, naglašava Vladić dodajući kako su takve oscilacije normalne. Vrbničko polje je ograničeni resurs i više od onog što je ubrano lani teško da se može dobiti. Oscilacije od par posto gore-dolje normalne su i zbog toga se ne brinemo, dodao je Zahija od kojeg smo doznali i kako će narednih dana u Zadrugu na preradu stići i posljednjih nekoliko desetaka tona crnog grožđa, ponajviše Brajdice. Rekao je i kako procjenjuje da će iz zadružnih podruma naposljetku »izaći« oko 550 tisuća litara žlahtine!
Unatoč nepovoljnoj godini koju su obilježile kiše i relativno visoka vlaga, vinogradari su nam na preradu donijeli izuzetno kvalitetan plod. To je ugodno iznenađenje za sve nas i govori nam kako se vrbnički vinogradari uistinu znalački brinu za svoje vinograde. Tehnologija vinogradarenja i vinarenja omogućuje nedomještavanje svega onog u čemu priroda zakaže. Spoznaja da su lokalni vinogradari uz puno uloženog truda i rada upravo korištenjem propisanih zaštitnih sredstava, ali i provedbom svih potrebnih agrotehničkih mjera uspjeli postići kvalitetu kojoj smo težili i svjedočili, govori nam kako je vrbničko ali i krčko vinogradarstvo na vrlo visokoj razini, zaključuje zadružni enolog dodajući kako mu je mnogo njegovih kolega iz drugih dijelova Hrvatske, onih u kojima su vremenske (ne)prilike ostavile znatnog traga na urodu, najavilo kako će svoje vinogradare slati na »stručno usavršavanje« put Vrbnika. Berba je odrađena u samo šest dana, moštovi već fermentiraju i već imamo nešto što bi se skoro pa moglo nazvati mladim vinom, zaključio je Vladić najavljujući kako će se ljubitelji »pravog« mladog vina još neko vrijeme ipak morati strpiti prije no što dođu na svoje.
Autor: Mladen TRINAJSTIĆ
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊