Vinarstvo i vinogradarstvo je moj životni poziv i velika ljubav, kaže nam legendarni vinar i vinogradar kojemu su stigla nova priznanja za izniman rad i doprinos sektoru. No, nije stao, priprema on nove vrhunske kapljice.
“Vinski čarobnjak iz Hrnjevca”, jedan od najpoznatijih kontinentalnih vinara, Ivan Enjingi, krajem ožujka imenovan je Veleuvaženim unaprediteljem vina i počasnim članom Visoke vinske akademije iz Slavonskog Broda. To je samo još jedno u nizu priznanja zbog iznimnog doprinosa razvoju vinske kulture Slavonije, ali i cijele Hrvatske.
"Svako priznanje i svaka nagrada potvrđuje da dobro radim svoj posao. Vinarstvo i vinogradarstvo je moj životni poziv i velika ljubav. U tome sam već 80 godina, od najranijeg djetinjstva", kaže nam legendarni Enjingi.
Prvo je kao dječak s bakom u podrumu radio pretakanja vina, a onda što je trebalo po potrebi. "Tada sam zavolio vinski podrum, a nakon toga naravno i vinograd. Od malog obiteljskog vinograda od dvije tisuće panjeva, smo se širili svake godine. Danas se naši prostiru na 60 hektara što je oko 500 tisuća loza ili panjeva", prisjeća se.
Njegovo “Venje 2015. kasna berba”, najbolje je hrvatsko bijelo vino, prema stručnom žiriju Festivala 100 najboljih vina Hrvatske koji je početkom godine u Zagrebu organizirao poznati portal Vinski klub. Isto tako, čitatelji su na društvenim mrežama su “Venje crno” Ivana Enjingija proglasili najboljima među crvenim vinima.
"To je još jedan dokaz da ljudi prepoznaju kvalitetu onoga što radim. Ja sam shvatio davno od najranijeg djetinjstva da se vino radi u vinogradu. Vinograd je potrebno postaviti na pravi položaj, urediti ga, ne opteretiti previše umjetnim gnojivima, nego staviti malo stajnjaka i ostalo prepustiti sudbini. Tu vam dolazi onda do visoke kvalitete", pojašnjava.
U pripremi je i još jedno Venje ovaj put berba 2019., za koje je kao i za prethodna potrebno jako puno truda, znanja i iskustva kako bi doseglo svoj vrhunac.
"Ono je još u stvaranju, u količini od nekih 25 tisuća litara. Vidjet ćemo, možda ću morati nešto dodavati da bude što bolje. Tu je pet sorti odvojeno u bariku. U pitanju su graševina kasna berba, rajnski rizling kasna berba, sivi pinot kasna berba, izborna berba sauvignon i mirisni traminac. Uvijek nastojim napraviti balans, kao i kod prethodnih Venja koja su pokupila hrvatske, ali i svjetske nagrade", kaže nam.
Angus goveda čiste posjed i gnoje vinograd, ali trebaju jako dobru ogradu
Spomenute sorte su odvojeno bile u bariku, zatim se spajaju u veliku posudu i proces, prema Enjingijevim riječima, traje pet do šest godina. Tek kada je kvaliteta dosegla svoj apsolutni vrh, vina izlaze u boce pa na tržište.
Razgovarajući o vremenskim prilikama i neprilikama i vinovoj lozi, ističe da je za ovu sezonu još rano bilo što predviđati, no da je za sada sve pod kontrolom.
"Iako je loše vrijeme i kasni se s radovima desetak dana zbog kiše, koliko vidim pupovi se dobro razvijaju. Prošle godine nas je dva puta pogodila strahovita tuča. Nekada smo imali protugradnu opremu. U 20 godina koliko je ona bila aktualna nikada šteta nije bila iznad pet posto. Međutim, budući da danas nema te zaštite, jaka tuča za sobom ostavlja pustoš", napominje.
Spominjući tržište, brojnim proizvođačima svih grana poljoprivrede velik uvoz i inflacija stvaraju velike probleme.
"Kod nas nema velikih problema, no još uvijek se sjećam pandemije. Tržište je tada stalo, nije se ništa događalo tako da su se stvorile velike zalihe. One su, iskreno govoreći, dobrodošle u lošijim godinama kada se desila već spomenuta tuča", kaže.
U vinskom podrumu trenutačno je aktualno punjenje sazrijelih vina u boce koje se stavljaju na tržište. Ostala sazrijevaju u bačvama.
"Kada kvaliteta bude zadovoljavajuća vino ide u cisterne na sljubljivanje i tipizaciju. Bez obzira na sortu, sve se to radi kako bi vino bilo jedinstveno i to na prirodan i ekološki način", rekao je za kraj Ivan Enjingi.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Imao sam ga priliku upoznati i kušati njegova vina ! LEGENDA !