Pretraga tekstova
Zbog niske cijene i solidne kvalitete, to je makedonsko vino privuklo hrvatske kupce pa ‘plavac mali’ gubi tržišnu utrku s njim. Dok proizvođači snižavaju cijene, brojni hotelijeri i ugostitelji na dubrovačkom području nude vino po cijeni pet do šest puta višoj od nabavne
U pojedinim dubrovačkim restoranima kao vino kuće nudi se makedonski “vranac” - istaknuto je kao primjer nedovoljne zastupljenosti domaćih vina u vinskim kartama hotela i ugostiteljskih objekata hrvatskog juga, u petak, na sjednici Strukovne grupe vinogradarstva i vinarstva pri Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Dubrovnik.
- Zbog niske cijene i solidne kvalitete, to je makedonsko vino privuklo hrvatske kupce pa “plavac mali” gubi tržišnu utrku s njim - primijetio je direktor “Dubrovačkih podruma” Božo Martinović.
Kako bi se zaštitila domaća vina, trebalo bi dodatno poraditi na kvaliteti domaćih crnih vina iste kategorije i cijenom ih učiniti dostupnijim kupcima, mišljenja je Martinović, te dodaje kako su, primjerice, “Dubrovački podrumi” snizili cijenu svojih vrhunskih vina za više od 25 posto.
- No, dok proizvođači snižavaju cijene, brojni hotelijeri i ugostitelji na dubrovačkom području nude vino po cijeni pet do šest puta višoj od nabavne, što je nedopustivo - primijetio je Martinović i dodao kako je zbog toga sve manje domaćih posjetitelja u dubrovačkim restoranima.
Pelješkim, korčulanskim i konavoskim vinarima, rečeno je, nedostaje snažnija potpora države, ali i razumijevanje lokalne zajednice kada je riječ o brojnim teškoćama s kojima se suočavaju pri proizvodnji vina. Visoka otkupna cijena grožđa, ulaganja u tehnologiju i nasade utječe, među ostalim, na višu cijenu domaćih vina i njihov plasman na tržištu.
Unatoč tome, hrvatska vina, među kojima i ona s juga zemlje, postupno nalaze svoje mjesto na inozemnom tržištu. Vinari juga zemlje, istaknuto je, trebali bi stoga biti što prisutniji na raznim sajmovima i prezentacijama, u čemu im značajnu pomoć mogu pružiti turističke zajednice.
- Kako bi se napravio značajniji iskorak u plasmanu i prodaji domaćih vina, nužno je osmisliti strategiju te zadobiti potporu šire društvene zajednice - zaključili su u petak vinari s područja najjužnije županije.
Autor: Anet Marunić-Lisičić
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!