Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Savjeti
  • 14.07.2025. 07:30
  • Osječko-baranjska, Osijek

Trava u vinogradu: Kositi ili ne, tretirati ili okopavati, što kaže struka?

Dok jedni tvrde da ju treba ostaviti između redova jer štiti tlo od visokih temperatura i čuva vlagu, drugi pak ističu da upravo trava uzima raspoloživu vlagu lozi i može prouzročiti razne bolesti, a što kaže struka?

Trava u vinogradu: Kositi ili ne, tretirati ili okopavati, što kaže struka?
Foto: V. Stapić/M. Pavlović
182
0
0

Kositi ili ne travu u vinogradu, tretirati ili okopavati, pitanja su oko kojeg se lome koplja među vinogradarima. Dok jedni tvrde da ju treba ostaviti između redova jer prema njihovom mišljenju štiti tlo od visokih temperatura i čuva vlagu, drugi pak ističu da upravo trava uzima raspoloživu vlagu lozi i može prouzročiti razne bolesti, te da treba tlo isfrezati i ostaviti ga golo.

A što kaže struka?

Trava može pomoći, ali i naštetiti

Prema mišljenju prof.dr.sc. Tonija Kujundžića s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, čije je znanstveno područje upravo Vinogradarstvo i vinarstvo, odluka o zatravljenosti vinograda ovisi o nizu čimbenika - od mikroklimatskih uvjeta do uzgojnih oblika vinove loze.

"Što se tiče zadržavanja vlage u tlu, zatravljenost unutar redova u vinogradu može biti pozitivna jer sprječava prerastanje korova u zonu grožđa, čime se smanjuje rizik od gljivičnih bolesti", objašnjava profesor.

Ipak, upozorava da ne postoji univerzalno rješenje: "Ne možemo paušalno primijeniti isti pristup na sve vinograde. U Slavoniji i Dalmaciji postoje velike razlike, vinogradi u nekim krajevima dosežu visinu samo 40 cm iznad tla, dok je standard negdje oko 1 metra. To značajno mijenja mikroklimatske uvjete".

Klima se mijenja, mogu li mediteranske sorte vinove loze uspjeti na kontinentu?

Ako se ipak odlučimo za obradu tla unutar redova, dakle bez trave, važno je voditi računa o kapilarnom toku vode i njegovu isparavanju.

"Kultivacijom treba spriječiti isušivanje tla“, naglašava Kujundžić. Ističe i dodatne koristi travnatog pokrova: "Osim što čuva vlagu, trava smanjuje temperaturu tla, što je osobito važno u uvjetima ekstremnih vrućina.“

Klimatske promjene mijenjaju pristup vinogradarstvu

Posljednjih mjeseci, tvrdi profesor, oborina gotovo i nema, a suše i visoke temperature postaju sve učestalije. "Zato provodimo eksperimentalna navodnjavanja i pratimo njihov utjecaj na kvalitetu vina. No još uvijek nemamo egzaktne podatke kako te promjene utječu na aromatski i kemijski sastav vina", dodaje.

Zadnjih godina, napominje Kujundžić, klima se brzo mijenja. "Bilježimo valove vrućine, sve veće temperature i suše. U takvim uvjetima tlo bez ikakvog pokrova, trave ili malča, može biti ozbiljno ugroženo",

Stručni savjet vinogradarima glasi da nema univerzalnog rješenja. Odluka o zatravljenosti redova mora se donositi prema specifičnostima vinograda, lokalnim uvjetima i ciljevima uzgoja. No u uvjetima sve izraženijih klimatskih ekstrema, očuvanje vlage i zaštita tla postaju nužni prioriteti.


Tagovi

Vinogradi Trava Visoke temperature Klimatske promjene Toni Kujundžić


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#RuralFoto #Životinje
Šišanje ovaca za nas dok smo bili djeca izgledalo je bolno ,dok nismo shvatili da je to potreba i da treba da im nije prevruće ispod tog runa preko ljeta.