Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Prirodna vina
  • 23.10.2024. 09:00
  • Primorsko-goranska, Lovran

Tomislav Brajnović: Prirodna vina ovise o godini, iskrena su, neočekivana, drugačija i uzbudljiva

Jedan od organizatora Festivala prirodnih vina "Alterego" koji će se održati u Lovranu, ističe da je cilj prezentirati i afirmirati vina koja u potpunosti odražavaju okuse, mirise i visinu alkohola specifične za određenu sortu grožđa, vinsku godinu i terroir.

Tomislav Brajnović: Prirodna vina ovise o godini, iskrena su, neočekivana, drugačija i uzbudljiva
Foto: Tomislav Brajnović
  • 1.095
  • 169
  • 1

"Konvencionalna tehnička vina postala su kriterij vinske 'ljepote' a mi promoviramo prirodna, živa koja se mijenjaju ovisno o godini", kaže Tomislav Brajnović, jedan od organizatora Festivala prirodnih vina "Alterego" koja će se 26. listopada održati u Lovranu. 

Ističe da je idejni pokretač Festivala Igor Anjoli, kozmopolit rodom iz Sarajeva koji je proputovao svijet, živio u Kanadi, na Kubi i u Sloveniji, a trenutno živi u Rijeci, i koji je s vremenom stekao veliko iskustvo i enološko znanje te postao sommelier. No, kada se susreo s prirodnim vinima, ona su mu u potpunosti promijenila percepciju. 

Brajnović, umjetnik i profesor na riječkoj Akademiji primijenjenih umjetnosti napominje da im je cilj prezentirati i afirmirati vina koja u potpunosti odražavaju okuse, mirise i visinu alkohola specifične za određenu sortu grožđa, vinsku godinu i terroir, koja su posljedično svake godine drugačija, neočekivana i uzbudljiva. 

"Namjera nam je osvijestiti vinare, ali i potrošače, što su to prirodna vina i koje su razlike u odnosu na ona konvencionalna te razvijati povjerenje među vinarima, kao i između njih i potrošača, kroz transparentnost u deklariranju procesa koji su korišteni i vjerodostojnost napisanog na etiketama", pojašnjava. 

Sadnja Terana i Tannata

On sam krenuo je sa sadnjom 100 loza Terana i Tannata na Golom brdu u Rovinjskom Selu, gdje se nalazi njegov atelje u kojem proizvodi vino i u kojem smo ga posjetili. 

Profesor Tomislav Brajnović i sam se bavi proizvodnjom ovih vina (Foto: M. Sinčić)

U vinogradu ne koristi ništa osim, kako kaže, nekada bakra i sumpora u minimalnim količinama, a u vino ne stavlja gotovo ništa. Grožđe fermentira u manjim inox posudama, koristi duže maceracije i nakon određenog vremena, vino prebacuje u starije drvene bačve od hrasta ili noviju od akacije. 

Kako su prirodna vina iskrena i mijenjaju se ovisno o vinarskoj godini, a 2024. je bila izuzetno teška jer su u vrijeme cvatnje zaredale kiše te je dugo vruće ljeto utjecalo na zriobu grožđa, na kraju je, kaže, sretan što je uz veliki trud i pokušaj zaštite, ubrao "to što je ubrao".

"Bit će nešto bijeloga i crnoga Reseta, par desetaka boca pjenušca i 10 litara mog Armagedona", objašnjava navodeći da je svake godine dodavao broj po uzoru na tehnološke ili softverske varijante određenog proizvoda, tako da se ove godine radi o Armagedonu 5.0. Sva ostala nazvao je Reset, koji upućuje na nužnost radikalnog svjetonazorskog, ali i vinskog resetiranja. Naš sugovornik napominje kako su sve etikete originalne, ručno rađene i tipkane na mašini

Osnovni kriteriji proizvodnje

Ulazak u sam proces kretanja prema vinu za kojeg se može reći da je u potpunosti prirodno jesu; vlastiti uzgoj nekontaminiranog grožđa i proizvodnja spontanom fermentacijom, bez korekcija koje bi suštinski mijenjale njegova prirodna organoleptička svojstva uz odsutnost ili minimalnu prisutnost SO2 kao konzervansa. 

Za dobiti prirodna vina postoje određeni uvjeti (Foto: T. Brajnović)

Odlučili su se Festival nazvati Alterego, "drugo ja" ili "druga verzija sebe", dijelom ne bi li saželi poziciju vina u društvu. Jer, "normalna", konvencionalna, tehnička postala su kriterij vinske "ljepote", uzor, kanon u odnosu na koji se mjeri sve ostalo. 

U odnosu na tu "plastičnu" ljepotu, prirodna vina i njihovi tvorci viđeni su kao anomalija, kao nešto što ima nedostatke. "To nikako ne znači da afirmiraju defekte i iza njih se skrivaju. Naprotiv, proizvodnja prirodnih korektnih zdravih vina minimum je do kojeg se dolazi težim i zahtjevnijim putem", kaže Tomislav Brajnović i zaključuje: "Naš festival promovira vina koja su živa, mijenjaju se ovisno o godini i nisu uvijek ista."

Predstavlja se 40-ak vinara

U Hrvatskoj je, za sada, malo takvih vinara, ali njihov broj raste. Više ih ima u Sloveniji, Austriji, Italiji i Njemačkoj.

Kod njih, posebno kod biodinamičara, vinograd je često zatravljen, a siju se u njemu i razne biljke. Time postižu bioraznolikost, prisustvo kukaca oprašivača i raznih organizama koji u konačnici stvaraju mikro okruženje; humus, plodno tlo koje pogoduje lozi. Za razliku od monokulture, kod koje, posebno ako ih se tretira herbicidima, isti štete svim karakteristikama grožđa što se kasnije i manifestira u samom vinu. 

 Festival su nazvali Alterego kako bi saželi poziciju vina u društvu (Foto: M. Sinčić)

Festival "Alterego" okupio je 40-ak vinara iz Hrvatske, Slovenije, BiH i Srbije koji će predstaviti svoje prirodno vinsko stvaralaštvo 26. listopada u Lovranu u Kinu Sloboda.

Cjelodnevni program započinje u 9 sati simpozijem te u 11 sati kušanjem vina uz vrhunsku kuhinju Katarine Vrenc & Marka Gržine te popratni glazbeni sadržaj Edi East Trans Band i Dj Dobrila. 


Fotoprilog


Tagovi

Festival prirodnih vina Alterego Lovran Tomislav Brajnović Igor Anjoli Ekološka proizvodnja Prirodna vina


Autorica

Morena Sinčić

Više [+]

Diplomirana novinarka, velika zaljubljenica u prirodu koja je zadnjih desetak godina provela s fotoaparatom "hvatajući" kukce, ostale životinje i naravno promjene koje se neminovno događaju u njoj. Voli uzgajati povrće, ali kako nema zemlju, sadi na balkonu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Naveliko se radi 🚜🌾