Pretraga tekstova
Na iločkoj vinskoj cesti posjetili smo obiteljsku vinariju Dragun koja sadi sve veće površine pod vinovom lozom
Već na prvim kilometrima iločke vinske ceste smjestila se u staroj iločkoj ulici ispod brda Čardakovac vinarija obitelji Dragun, poznate kao obitelji u kojoj vlada primjerena sloga i u kojoj svi imaju iste sklonosti.
U obitelji su braća Vladimir, diplomirani pravnik, zaposlen u Policijskoj upravi u Vinkovcima, i Zvonimir, diplomirani agronom, voditelj Poljoprivredne savjetodavne službe u Iloku, koji je u mandatu do 2005. obnašao i dužnost gradonačelnika Grada Iloka. U obiteljskom gospodarstvu još su i majka Mara, snaha Marina, medicinska sestra u Domu za starije i nemoćne u Iloku, koja se bilježi i kao nositelj gospodarstva, te snaha Jasminka, državna službenica.
Nije ova obitelj bez tradicije u vinogradarstvu i vinarstvu. Još im je i pokojni otac, iako težak invalid, volio imati vinograd i vina za obiteljske potrebe. Još 1975. godine očevim stopama kreću i braća i podižu najprije tri hektara vinograda, različitog, ali kvalitetnog i uobičajenog iločkog sortimenta - graševine, traminca, chardonaya i cabernet souvignona. Danas već imaju 10 hektara pod vinogradima, a ako bude mogućnosti, podići će još. Polako su podizali i obiteljski podrum, u kojima već imaju vinske posude i opremu za 150 tisuća litara vina. Imali bi i više da nisu 1991. godine sve morali napustiti i otići u dugogodišnje progonstvo. Vratili su se 1998. godine i, iako bez sredstava i s prilično zapuštenim vinogradima, nastavili su započeto i do sada uspjeli osigurati pristojnu egzistenciju za deseteročlanu obitelj. Trenutačno proizvode 45 tisuća litara vina, ove će godine bačve napuniti s 85 tisuća litara, a za dvije godine imat će proizvodnju od 150 tisuća litara, što znači iskorišten cijeli kapacitet podruma.
Imaju braća Dragun i vlastitu etiketu za sada pet zaštićenih sorti vina - graševinu, traminac, chardonay, souvignon cabernet, a uskoro će na tržištu imati i souvignon bijeli i merlot. Samo 10 posto vina plasiraju u bocama, a drugo u rinfuzi, što i kupci više traže. Ali planiraju da od iduće godine na tržištu imaju 50 posto vina u bocama. Tržište im nije daleko. Pretežito je to područje Vukovarsko-srijemske županije, tek nešto manje je na udaljenijem području. Imaju već dogovore oko plasmana vina u okolicu Zagreba pa i na jadransku obalu. U cijenama, kažu, ne pretjeruju kao neki koji svoje vino precjenjuju. Što vrijedi imati visoke cijene kad je malo kupaca s puno novca? Kušali smo i sva njihova vina. Nismo imali što zamjeriti, jer kvaliteta je zadovoljavajuća za svakog pravog vinoljupca.
Zadovoljna su braća Dragun i trenutačnim državnim poticajima i za podizanje novih vinograda i za održavanje postojećih, što iločkim vinogradarima mnogo znači. Nije im ipak lako jer je konkurencija već velika. U Iloku je trenutačno 1.700 hektara vinograda. Bit će ih još. Na vinskoj cesti je već dvadesetak obiteljskih mini vinarija, veliki podrumski kapaciteti "Iločkih podruma" i podruma "Agro-Iloka". Nije lako prodati 8 milijuna litara vina. Ipak, ni Draguni ni drugi iločki vinari ne boje se budućnosti vinogradarstva i vinarstva, jer dobro vino tržište će, kažu, uvijek tražiti.
Autor: Sulejman SALIHOVIĆ
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊