Pretraga tekstova
Vinoplod se seli u Ičevo te prodaje 12.000 kvadrata zemljišta u središtu Šibenika
Vijest da će se na prostoru Vinarije-Vinoploda uskoro otvoriti trgovački centar, u Šibeniku je izazvala nedoumice. Što to znači, nestaje li Vinarija iz grada, je li to znak i njezina postupnoga gašenja?
- Djelomično dislociranje pogona šibenske Vinarije u poduzetničku zonu Ičevo kod Skradina nipošto ne znači naš odlazak iz grada, jer smo mi brand i tradicija Šibenika. Ni prodaja 12,5 tisuća četvornih metara zemljišta na sadašnjoj lokaciji Vinarije nije dokaz propasti, nego je u funkciji spašavanja i opstanka tvrtke - kaže njezin direktor i suvlasnik Mirko Čala, demantirajući glasine o možebitnom uzmicanju vinarske proizvodnje pred trgovačkom.
U gradu se spekulira kako će Vinarija napustiti postojeću lokaciju na kojoj bi se uskoro mogao pojaviti prodajni centar nekog od poznatih trgovačkih lanaca, a najčešće se spominje francuski Bricostore. Stahuje se kako je to početak kraja jednog od šibenskih simbola, u kojemu i danas egzistenciju osigurava 120 zaposlenih.
- Mi smo jedina vinarija koja je opstala pred naletom velikih koncerna, ali moramo se prilagođavati okolnostima. Imamo 12,5 tisuća kvadrata potpuno neiskorištenog terena na koji nepotrebno plaćamo sve pristojbe. I da ne bi ovdje došao netko tko će Vinariju zatvoriti, a ovaj atraktivni prostor prenamijeniti, odlučili smo dio zemljišta prodati te osigurati mjesto za nastavak proizvodnje - objašnjava Čala.
- Inače - napominje - ovo je jedina vinarija koja ima preradu u gradu. Kada je građena prije 50 godina, to je bilo izvan grada, a uokolo su bili vinogradi kojih danas više nema. Više ne možemo raditi tamo gdje imamo svega 10-15 posto otkupa grožđa. Zato smo još prije dvije godine - ističe Čala - izradili plan dislociranja u Ičevo, gdje gravitira 70 posto našeg otkupa.
- Mi u Vinariji imamo odgovornost očuvati proizvodnju, te smo u zadnjih osam-devet godina zasadili četiri milijuna loza novih vinograda, u čemu smo 50 posto participirali sami, a 50 posto Županija. No, svjesni smo da se nalazimo na području grada koje je sve atraktivnije jer se grad širi, a tehnološka cesta je postala glavni ulaz u Šibenik. Vinarija je još prije dvije godine potpisala ugovor s Gradom Skradinom o kupnji 20 tisuća kvadrata u zoni Ičevo.
- Namjeravamo tamo graditi novu vinariju, ali u kombinaciji s turizmom, što znači degustacija i ugostiteljstvo. U prvoj fazi preselit ćemo samo dio prerade i otkup te time rasteretiti grad. U drugoj fazi, za šest-sedam godina, preselili bismo cijelu vinariju. Za sada na postojećoj lokaciji ostaje punionica, a što se nas 300 vlasnika i dioničara tiče, dok smo ovdje, Vinarija se neće potpuno iseliti iz Šibenika. - uvjerava nas direktor tvrtke.
Autor: Davorka Blažević
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/