Dok uvozna vina u cisternama sve više pristižu u Hrvatsku istovremeno je izvoz naših količinski u manjem padu, ali uz podizanje vrijednosti istog
Proizvodnja vina u globalnom je padu, a ništa bolji nisu niti pokazatelji domaće vinogradarsko-vinarske scene. Prema podacima za prvih devet mjeseci 2024. zabilježen je pad od gotovo 19% u odnosu na godinu ranije, a njega stučnjaci objašnjavaju iznimno lošim lanjskim agroekološkim uvjetima u regiji Slavonija i Podunavlje koja inače čini polovinu domaće proizvodnje vina.
Dok uvozna vina u cisternama sve više pristižu u Hrvatsku, najčešće iz Sjeverne Makedonije, istovremeno je izvoz naših količinski u manjem padu, ali uz podizanje vrijednosti. U izvozu naših vina, kao vjeran kupac dominira susjedna Bosna i Hercegovina, čiji žitelji nerijetko hrvatska vina doživljavaju domaćima.
Brojne podatke o aktualnom stanju u sektoru iznio je dr.sc. Darko Cenbauer, načelnik sektora Centra za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) na 34. međunarodnom susretu vinogradara i vinara Sabatina.
Volumen domaćeg vinogradarstva prema Državnom zavodu za statistiku (DZS) obuhvaća 19.826 hektara pod vinogradima, dok je njih 17.278 evidentirano u vinogradarskom registru, podaci su Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju sa zadnjim danom 2023. godine.
U istom je registru upisano 27.911 poljoprivrednih gospodarstava koje obrađuje te površine od kojih je tek 1.462 lani stavljalo vino na tržište. Oni su skupa proizveli 454.000 hektolitara vina u 2023. godini, odnosno 560.000 godinu ranije, kazuju podaci APPRRR o prijavljenim količinama vina.
U strukturi domaće proizvodnje gotovo 9% čine vrhunska, oko 70% kvalitetna, dok je nešto manje od 20% vina kategorizirano u grupu bez zaštićene oznake izvornosti.
Podaci DZS-a o prometu vina govore o 28 litara potrošnje po glavi stanovnika, što uz 69% razine samodostatnosti implicira da 8 uvezemo.
Tri četvrtine domaćih vina su bijela, a popis dominantnih sorata i nadalje predvode graševina, malvazija i plavac mali.
Globalno dolazi do smanjenja površina pod vinogradima. Proizvodnja vina u svijetu 2023. godine pala je za 10% u odnosu na godinu ranije.
Da ne bude sve tako sivo, pobrinuli su se pjenušci, kojih se sve više proizvodi u Hrvatskoj.
“Godine 2010. imali smo 15 proizvođača pjenušaca, a danas ih je 116”, istaknula je Jelena Puh Miloš, viša stručna savjetnica HAPIH-a.
Oni danas čine 1,58% domaće proizvodnje vina, od kojih je većina bijelih, te gotovo četvrtina ružičastih. Uz rast proizvodnje pjenušaca vidljiv je i rast uvoza istih, što zorno oslikava ukupan rast potražnje.
Najveći rast u proizvodnji pjenušaca prošle je godine zabilježen u Osječko-baranjskoj županiji.
Tagovi
Autor
Partner
Kamila Tončića 4,
21000 Split,
Hrvatska
tel: +385 21 348 365,
e-mail: info@zsd.hr
web: http://www.zsd.hr/