Pretraga tekstova
Već su Iliri, pokazalo je posljednje istraživanje, na Hvaru uzgajali vinovu lozu. Proizvodnjom vina nastavili su se potom baviti grčki kolonisti 385. godine prije Krista, a prema zapisima rimskoga pisca Apijana, hvarsko vino bilo je tražena roba na ilirskom kopnu
Starogradsko polje, poznatije kao Ager, Pharani su podijelili na 73 jednake parcele i dodijelili ih doseljeničkim obiteljima. Tako počinje priča o Hvaru - otoku vina. Priča je imala zaplet i kulminaciju, ali i tužan rasplet.
Burno vrijeme, loša vladavina i bolesti loze - izbrisali su Hvar s popisa otoka vina. U 21. stoljeću priča se opet zapleće. Hvarski vinari odlučili su oživiti brend Hvar - otok vina. On, kažu, mora biti prepoznatljiv u svijetu, baš kao što je davno bio u Rimskome Carstvu.
To je priča koja nije izmišljena, prisutna je već u Europi posebice mediteranskim zemljam Italiji ili Francuskoj provansi. Sve brendove koji imaju proizvođaći čemo uvući u brend hvarsko vino, kaže je vinar Andro Tomić.
Hvarska će vina, jer otok je poznat po suncu, uskoro dobiti malo sunce na etiketi - bit će to znak da su s Hvara i da su kvalitetna. Tako će na policu kada gledate stotinu vina želimo da znate odma prepoznati da je to Hvarsko vino, poručuju vinari.
Te će boce vina biti i turistička pozivnica. Jer hvarsko vino, kažu proizvođači, može ispričati najbolju priču o otoku na Mediteranu, vječno okupanom suncem. Onima koji su već stigli, pozivnica za dogodine - i ne treba.
Vinari znaju da se vinogradi više nikad neće prostirati na površinama kao nekad, ali slava Hvara koju vina pronose svijetom danas - veća je nego ikad.
Foto: RGBStock.com
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊