Jubilarna 20. smotra vina Belica održana je u Kastvu. Najviše veseli što više nitko ne sumnja u belicu - to je ozbiljno vino, može biti i fenomenalan pjenušac i fenomenalno mirno vino, ponosan je i Dejan Rubeša.
U Kastvu je održana jubilarna 20. smotra vina Belica na kojoj je napravljen ogroman iskorak. Manifestacija je, naime, daleko nadišla lokalne okvire.
"Od ove godine prvi puta sudjeluju vinari izvan Kastavštine, a ocjenjivalo se 129 uzoraka vina”, ispričao nam je predsjednik Udruge Belica, Ivan Rubeša, ujedno i pobjednik u kategoriji 'belica'.
Šampionska titula pripala je Arnu Šaini iz istarske vinarije Monte Ricco za svježu malvaziju. U ostalim kategorijama najbolji su bili Vina Mandić za graševinu, Goran Cetina za cuvee, te Vina Ciceran za chardonnay. OPG Škaulj iz Nadina za svoj je cuvee dobilo najviše bodova, no kako su odležana vina izvan kategorije, šampionsko priznanje je ipak otišlo put Istre.
U kategoriji crnih i rose vina pobjede su odnijeli OPG Plovanić Vina i Vina Mandić, koja su bila najbolja i u kategoriji 'odležana bijela vina'. S muškatom su se iskazala Vina Novak, dok je u kategoriji 'ostale sorte' najbolja bila žlahtina Vina Gršković.
Udruga Belica nastala je prije 21 godinu, a od ove na njenom čelu je Ivan Rubeša koji od početaka sudjeluje u svim aktivnostima te primjećuje kako se za to vrijeme postiglo ekstremno mnogo.
Između ostaloga, ispostavilo se po DNK analizi da tri sorte grožđa ne rastu nigdje drugdje u svijetu - to su mejsko, divjaka i brajkovac.
"Počeli su se saditi vinogradi kojih je prije 20 godina bilo vrlo vrlo malo. I danas su male površine, ali je ipak vidljiv značajan rast. Najveći problem je urbanizacija - malo je terena koji se može obrađivati i male su mogućnosti širenja”, opisuje predsjednik Rubeša.
Sačuvali stare sorte i spasili autohtonu kupažu kastavska Belica
Drugi je problem što je većina vinograda na kaskadnom terenu pa ih je teško obrađivati. Jako je mali postotak vinograda u koje može ući mehanizacija pa se uglavnom sve radi ručno.
Susreli smo i Dejana Rubešu iz OPG-a Plovanić Vina čije vino je pobijedilo u kategoriji crno vino berba 2024. Unatrag godinu dana nositeljica OPG-a je njegova mlađa kći Ivana Rubeša, no on je ”u žestokoj konkurenciji proglašen djelatnikom godine”, našalio se odmah na početku razgovora.
Njihovo vino Nera dobilo je 88 bodova s čime su iznimno zadovoljni jer je ”crno kod njih uvijek bilo kvantitativno po strani, a možda i kvalitativno”, opisuje.
"Uvijek sam govorio da se moramo dočepati dobre sirovine i onda ćemo pokazati da znamo raditi i crna vina. Upravo to se i dogodilo, a do čega je došlo onako kako u životu i dolazi do najljepših stvari - sasvim slučajno”, kaže Dejan.
Sve je bilo dogovoreno s jednim vinogradarom, međutim zadnji čas im je javljeno da su ostali bez grožđa. U očaju su tražili ”nekakvo crno” da bi na kraju dobili najbolju sirovinu u zadnjih 20 godina. "Ništa bez malo sreće”, s osmjehom će.
Grožđe je bilo u fantastičnoj kondiciji, na oči je vidio da su dobili ono što nisu nikada prije. Trebalo se samo potruditi ne upropastiti takvu priliku - i uspjelo im je. Kako nam je ispričao, crno vino koje je ovdje dobilo najviše bodova je kupaža syraha (2/3) i cabernet sauvignona (1/3).
"Dali smo ga ove godine na natjecanje jer je berba 2024., ali ovo vino pita još ozbiljnog posla, ozbiljnog truda, ozbiljnog odležavanja u pravom drvu, i tek onda staklo pa tržište. Prevrijedna sirovina je u pitanju da bi se potrošila u rinfuzi”, kaže Rubeša iz OPG-a Plovanić.
Predsjednik Udruge Belica, Ivan Rubeša, zadovoljan je što se došlo do toga da se svi vinari ponose svojim vinima. Izašli su iz okvira Kastva i krenuli na natjecanja diljem Hrvatske te svake godine osvajaju brojne medalje, najčešće zlatne, kaže.
Patricia Rumac, dugogodišnja enologinja u Udruzi i savjetodavna članica, ističe kako je kvaliteta postignuta i sada se radi još samo o nijansama. "Puno je već napravljeno, belica je odavno stasala. Naravno da mnogo ovisi o godini, jer ima onih koje uopće nisu reprezentativne, ali kada je dobra godina koja da dobru sirovinu, sve je na vinaru”, poručuje.
Kaže da su vinogradarstvo i vinarstvo životna škola jer se u jednoj godini pruža samo jedna prilika, samo jedna berba. "Zato svaki vinar mora sam sa sobom sjesti i vidjeti što želi, a kada se odluči za neki pravac, toga se treba držati. Svi koraci u tehnologiji proizvodnje su jako bitni i utječu na krajnji rezultat”, ističe.
Belica 2024 u Kastvu, apsolutni pobjednik prvi puta vino - belica!
S članovima Udruge je krenula surađivati kao mlada žena koja je tek završila fakultet i priznaje da nije bilo lako. Tada su belice trebale pomoć, no sada su to vina koja mogu stati uz bok svim drugim vinima iz Hrvatske.
"Naši vinari se trude, svake godine postižu uspjehe kako na drugim izložbama, tako i na našoj. Zajedno smo napravili nešto što nam je svima na ponos i trebamo biti zadovoljni”, kaže enologinja dok se prisjeća kako je, u počecima, bilo puno oksidiranih vina. No, vinari su radili najbolje što su tada znali.
Uspjeh je rezultat međusobnog zalaganja vinara i struke. Postiglo se to da je danas riječ o autohtonom vinu iznimne kvalitete, a jako je važno što se mladi uključuju u tu priču pa belica ima jako dobru perspektivu u budućnosti.
Vinogradi su miješani - belica je kupaža iz vinograda i svaki vinograd belice ima drugačiji omjer sorata. Tu spadaju divjaka, mejsko, brajkovac, verdić, malvazija, negdje ima i jarbole. Sve te sorte se u startu miješaju i dobiva se za određeni podrum specifična belica.
Svaka belica je jedinstvena, i s obzirom na smjer koji vinar odabere, ima veliku priliku učiti, vidjeti što najbolje paše toj kupaži koja potječe iz određenog vinograda. "To je ljepota naših belica - što je svaka posebna i drugačija, ali autohtona. Niti jedna belica se ne treba stidjeti niti jednog ugostiteljskog objekta”, poručuje Patricia iz OPG-a Rumac.
Dejana Rubešu osobito raduje što su se pojavili mladi ljudi koji su obnovili vinograde svojih djedova, posadili nove. "Najviše veseli što više nitko ne sumnja u belicu - to je ozbiljno vino, može biti i fenomenalan pjenušac i fenomenalno mirno vino”, govori. Njihov OPG ju je prvi puta stavio na tržište i kao odležano vino. Teško je povjerovati, ali pokriva sve, komentira.
"U Kastvu se doista dogodila jedna nevjerojatna priča. Poklopilo se nekoliko stvari - maksimalno razumijevanje i podrška lokalne samouprave, zatim osnivanje udruge koja je podigla ovu priču, edukacije, osposobljavanja proizvođača... U samim počecima je od velike pomoći bio sommelier Nenad Kukurin koji nam je pomogao ući u taj svijet daleko dublje nego što smo sanjali tako što nam je omogućio doticaj s vinima iz cijeloga svijeta”, prisjeća se Dejan Rubeša.
Novi predsjednik Udruge Belica smatra kako treba ići u smjeru snažnog brendiranja, na način da se ovo vino može piti samo ovdje i nigdje drugdje u svijetu. No, svjesni su da kaskaju za Krkom ili Istrom.
"Krk je, naprimjer, prepoznatljiv po žlahtini. To želimo s belicom na Kastavštini i u tom smjeru se ide”, kaže Ivan Rubeša uz napomenu kako plasman nije nikakav problem. Zapravo je potražnja veća od ponude što i ne čudi jer su u pitanju male količine.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica