Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za vinogradare.
Vinogradarima skrećemo pozornost da će u narednom periodu biti potrebno i dalje poduzimati mjere za zaštitu vinograda od bolesti. Porastom količine šečera u grožđu raste opasnost od sive plijesni ili botritisa osobito u uvjetima visoke vlage i velike količine kiše kakvi vladaju ove sezone.
U stadiju mekšanja i promjene boje bobica (šara) savjetujemo provesti tretiranje protiv sive plijesni jednim od sljedećih pripravaka: Cantus (dobro postrano djelovanje na pepelnicu, K 28), Switch 62,5 WG (K 21 dan), Teldor SC (K 21 dan) Mythos SC (K28), Botril 300 SC (K 28), Cezar (K 28), Botrycid (K 28) ili dr.
Botriticidom tretirati samo zonu grozda.
Prilikom odabira pripravka protiv sive plijesni voditi računa o tome da se jedna djelatna tvar smije koristiti najviše dva puta tijekom jedne vegetacijske sezone.
Bobice su osjetljive na pepelnicu do stadija mekšanja i promjene boje tj. fenofaze šara te je i dalje potrebno vršiti redovite kontrole na njenu prisutnost.
Za zadnje zaštite protiv pepelnice savjetujemo upotrebu fungicida na osnovi sumpora. Karenca za sumporne pripravke iznosi 35 dana.
Na zarazu peronosporom bobice su osjetljive do stadija kad dosegnu 2/3 veličine karakteristične za sortu te više nema opasnosti od zaraze bobica ovom bolesti, no za zaštitu lisne mase i peteljkovine od peronospore savjetujemo upotrebu jednog od pripravaka na osnovi bakra. Pripravci na osnovi bakra učvršćuju pokožicu bobica i imaju pozitivan utjecaj na dozrijevanje rozgve. Karenca za pripravke na osnovi bakra iznosi 35 dana.
Voditi evidencije o tretiranjima. Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača.
Margita Budiselić Kutle dipl.inž.agr.
e-mail: Margita.Budiselic.Kutle@savjetodavna.hr
Tagovi
Savjetodavna služba Preporuke Savjeti
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Bralo je jučer i staro i mlado. I bijelo i crno. Tonu graševine i 900 kilograma kombinacije merlot + cabernet za roze. Moral i radni elan bijahu toliko visoki da su berači u pauzi požnjeli i zaboravljenu lavandu. Grozdovi su od trsa do inox... Više [+]
Bralo je jučer i staro i mlado. I bijelo i crno. Tonu graševine i 900 kilograma kombinacije merlot + cabernet za roze. Moral i radni elan bijahu toliko visoki da su berači u pauzi požnjeli i zaboravljenu lavandu. Grozdovi su od trsa do inoxa prošli put za manje od 2 sata, s minimumom tehnike - tek muljača/runjača i stara ručna preša. Mošt je sad u tankovima stoljetnog baranjskog gatora, spreman za skoru transformaciju iz soka u vino. Godina odlična, kako kvalitetom, tako i količinama. Uz 500 litara graševine, tu je i 400 rozea 😊🤟
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Kad bi Vedrana pitali koji je glavni grad HR, odgovorio bi isto kao i Grdović VINOGRAD. Sory Vedrane zaključak po objavama i slikama 😂 Kad bi Vedrana pitali koji je glavni grad HR, odgovorio bi isto kao i Grdović VINOGRAD. Sory Vedrane zaključak po objavama i slikama 😂